۱۳۹۹ دوشنبه ۱۶ تير
تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۳/۳۱

خدمات حقوقی ارائه‌شده به دانش‌بنیان‌ها

خدمات حقوقی مرکز شرکت‌های دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری در دو سرفصل مشاوره‌های حقوقی و مالکیت فکری و تدوین قراردادهای حقوقی به شرکت‌های دانش‌بنیان ارائه می‌شود.


خدمات حقوقی ارائه‌شده به دانش‌بنیان‌ها - معاونت حقوقی و امور مجلس صداوسیمابه گزارش معاونت حقوقی و امورمجلس صداوسیما به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان، با افزایش گردش مالی حوزه زیست‌بوم اقتصاد دانش‌بنیان، پیچیدگی‌ها و مسائل حقوقی شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان نیز افزایش یافته است. بر این اساس مرکز شرکت‌های دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، نسبت به ارائه خدمات حقوقی در دو سرفصل ذکرشده اقدام کرده است.

کمک به تدوین قراردادهای حقوقی

شرکت‌های دانش‌بنیان برای خرید مواد اولیه، فروش کالا، دریافت تسهیلات، تنظیم مسائل مربوط به مالکیت فکری و موارد متعدد باید قرارداد تنظیم کنند. با توجه به گستردگی مسائل مربوط به قانون، لازم است تا این شرکت‌ها برای هر مورد مشخص، مشاوره‌های تخصصی دریافت کنند. کمک به تدوین قراردادهای حقوقی یکی از حوزه‌هایی است که شرکت‌های دانش‌بنیان برای آن مشاوره دریافت می‌کنند.

مشاوره حقوقی در زمینه حقوق قراردادها شامل مواردی مانند ویرایش و نگارش قراردادهای تجاری، قوانین تجارت، ثبت تغییرات اساسنامه و هیات مدیره شرکت و قوانین اسناد تجاری است.

مشاوره حقوق و مالکیت فکری


اختراعات، ابتکارات، ایده‌ها و موارد مشابه از جمله ارزشمندترین داشته‌های شرکت‌های دانش‌بنیان محسوب می‌شوند.

بر این اساس لازم است تا این شرکت‌ها از تمام جزئیات مرتبط با حفاظت حقوقی از دارایی‌های فکری مطلع باشند. به همین خاطر بسته خدمتی تخصصی تدوین شده در این حوزه به شرکت‌های دانش‌بنیان عرضه می‌شود. بهره‌مندی از خدمات مشاوره در سرفصل‌های حقوق کسب و کار، حقوق بین‌الملل، تبادل فناوری و استفاده از محتوای پتنت و مانند این، از جمله خدماتی است که در این بخش در نظر گرفته شده است.

مشاوره در حوزه قانون کار

مشاوره قانون کار شامل مشاوره درباره تمام قوانین کار روابط کار، مدیریت کارخانه، امور اداری و پرسنلی و همچنین تهیه و تنظیم لایحه دفاعیه جهت ارائه به سازمان مربوطه می‌شود. بررسی قراردادها از نظر قوانین کار و ارائه خدمات مشاوره‌ای قبل و بعد از استخدام نیز بخش دیگری از این بسته خدمتی است. شرکت‌های مورد حمایت می‌توانند با استفاده از خدمات این بخش به قرارداد مورد نیاز خود دست یابند.

دفتر مصالحه و ارجاع به داوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری


بر اساس اعلام پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان، اختلافات حقوقی به سه روش صلح و سازش، داوری و محاکم قضایی حل می‌شود. از آن جایی که حل اختلاف از طریق محاکم قضایی پرهزینه و طولانی مدت است، بنابراین شرکت‌ها تمایل بیشتری به حل اختلاف از طریق صلح و سازش و یا داوری دارند. دفتر مصالحه و ارجاع به داوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به منظور حل و فصل اختلافات بازرگانی داخلی و خارجی شرکت‌های دانش‌بنیان راه اندازی شده است. شرکت‌های دانش‌بنیان برای مصالحه و یا داوری می‌توانند به این دفتر مراجعه کنند و از مشاوران و وکلا حقوقی خبره آن به‌صورت رایگان استفاده کنند. در صورت عدم مصالحه نیز، این دفتر موضوع داوری را به مراکز داوری همکار ارجاع داده و بخشی از هزینه آن را پوشش می‌دهد.


لینک کوتاه : http://local.dlpirib.ir?c2d9f2f52286

واژگان کلیدی