۱۳۹۹ دوشنبه ۱۶ تير
تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۴/۸

قطع موج اف ام رادیو دری فضا را برای بازیگری رسانه های معاند در افغانستان بازتر می کند

سفیر سابق ایران در افغانستان قطع موج اف ام رادیو دری در افغانستان به دلیل انباشت بدهی صداوسیما به رله کننده این رادیو را عاملی دانست که فضا را برای بازیگری بی بی سی، رادیو و رسانه های معاند منطقه بازتر می کند.


قطع موج اف ام رادیو دری فضا را برای بازیگری رسانه های معاند در افغانستان بازتر می کند- معاونت حقوقی و امور مجلس صداوسیمابه گزارش معاونت حقوقی و امورمجلس صداوسیما، «ابوالفضل ظهره وند» سفیر سابق ایران در افغانستان و کارشناس حوزه بین الملل درباره قطع موج اف ام رادیو دری که از چند هفته پیش تاکنون ادامه دارد، گفت: رادیو دری بالغ بر 40 سال به پخش برنامه برای مردم افغانستان می پرداخت و به علت انباشت بدهی موج اف ام خود را از دست داد. در این میان  نکته مهم اهمیت و ارزش رادیو دری در اطلاع رسانی و تامین نیاز های مخاطبان خاص خود در منطقه افغانستان و حوزه کشورهای فارس زبان است، این جنبه اش به نظرم یک تاثیر بسیار دارد و خلاء پخش آن از موج اف ام که دسترسی و کاربری عموم شنوندگان از طریق این موج بوده، کاملا محسوس خواهد بود و قطعا تاثیر منفی خواهد گذاشت، این اتفاق فضا را برای بازیگری بی بی سی، رادیوها و رسانه های معاند منطقه بازتر می کند و باید برایش چاره اندیشی کرد.


وی با اشاره قرابت های فرهنگی و زبانی که مردم ایران با افغانستان دارند و استقبالی که از این رادیو در طی این 40 سال داشته اند، درباره واکنشی که نسبت به این موضوع خواهند داشت، گفت: قطعا خلاء عدم حضور این رادیو را به خوبی احساس خواهند کرد، چون می توانستند در شرایطی که رادیو دری فعال بود یک خبر واحد را که منبع اروپایی دارد و رویش تاثیر می گذارد و آن را ارائه می کند با خبری که جمهوری اسلامی ایران با در اختیار داشتن دسترسیش به منابع موثق داخلی و منطقه ای آن را ارائه می کند، مقایسه کنند. این موضوع در بصیرت دهی و رسیدن این افراد به تحلیل به نظر بسیار موثر بود ولی فضا تقریبا یک طرفه شده است و مخاطبان در رسیدن به تحلیل دچار دشواری خواهند بود.


سفیر سابق ایران در افغانستان درباره راه برون رفت از این مشکلات را برای شبکه های برون مرزی گفت: باید ظرفیت های جایگزین را بررسی کنیم و از ظرفیت سیاست خارجی  و دسترسی هایی که به کشورهای دوست داریم بهره ببریم. البته باید بتوانیم مشکل پرداخت را به شیوه ای جدید و ابتکاری رفع و رجوع کنیم. در هر حال باید به نحوی و با یک کار ابتکاری این خلاء را فعلا جبران کرد تا بعد به موقعیتی که خودمان بتوانیم با حضور در فضا و داشتن قابلیت های تکنولوژیک بیرون از این مسئله مطالب خودمان را منتشر و به سمع مخاطبان خودمان برسانیم، دست پیدا کنیم.


وی با عنوان اینکه افغانستان جزو حوزه های امنیتی مرتبط با امنیت ملی ایران بوده و این که ما بعد از 40 سال همراهی در برهه های مختلف این کشور، عملا به راحتی این حوزه را واگذار می کنیم و قدم به قدم بیشتر به آمریکا واگذارش می کنیم و از این جنبه دچار لطمات جبران ناپذیری می شویم، گفت: افغانستان و ایران یک جهان در هم تنیده و مشترکی دارند وقتی هم ما می گوییم ژئوپولوتیک مشترک و در هم تنیده یعنی به نوعی می شود گفت که در تهدیدات و فرصت های ملی شان هم راستایی دیده می شود؛ برخی کشور ها هستند که تهدیدشان برای طرف مقابل فرصت است و حتی عکس این قضیه اما در موضوع افغانستان این گونه نیست، یک افغانستان آباد و آرام و آزاد قطعا برای ما امنیت ساز است و متقابلا یک افغانستان نا آرام وابسته و متاثر از حضور بیگانه قطعا روی امنیت ملی ما تاثیر منفی می گذارد، این نشان می دهد که ما در واقع ژئوپولوتیک در هم تنیده ای داریم و به همین خاطر گریزی نداریم از اینکه بتوانیم با هم فرصت ها و تصمیماتمان را رایزنی و مدیریت کنیم.


ظهره وند گفت:  امروزه نقش چابهار در قدرت مانور سیاسی دولت های افغانستان قابل مشاهده است، راهی که امروز ایران در اختیار افغانستان گذاشته  چقدر می تواند ظرفیت برای دستگاه دیپلماسی و حکمرانی افغانستان ایجاد کند، بنابراین ضمن اینکه هویت، تاریخ، زبان و مفاخر ما مشترک است، ما را تبدیل به یک روح در دو جسم می کند و قطعا همراهی و همکاری ما هزینه های ما را کاهش می دهد و مزایا و سود ما را افزایش خواهد داد.لینک کوتاه : http://local.dlpirib.ir?6532d90f2377

واژگان کلیدی