۱۳۹۹ چهارشنبه ۱۵ مرداد
تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۵/۱۱

طرح نمایندگان برای ایجاد محدودیت در دریافت هدیه از سوی وکلای ملت

نماینده نجف آباد در مجلس گفت: در طرحی که آماده‌ کرده‌ایم هیئت نظارت از حالت تعارض منافع خارج شده و ترکیب نهایی هیئت نظارت نیز تغییر خواهد کرد.


طرح نمایندگان برای ایجاد محدودیت در دریافت هدیه از سوی وکلای ملتبه گزارش معاونت حقوقی و امور مجلس صدا و سیما به نقل از تسنیم؛ ابوالفضل ابوترابی نماینده مردم نجف آباد در مجلس شورای اسلامی  با اشاره به اعلام وصول طرح اصلاح قانون هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان، اظهار داشت:هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان صرفا از نمایندگان مجلس تشکیل می‌شود اما در طرحی که ما آماده‌ کرده‌ایم  هیئت نظارت از حالت تعارض منافع خارج شده و ترکیب نهایی هیئت نظارت نیز تغییر خواهد کرد.

وی در تشریح ترکیب هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان بر اساس طرح جدید مجلس، گفت: ترکیب این هیئت از رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی به عنوان رئیس، دو نفر از نمایندگان به انتخاب مجلس ، یک نفر از قضات دیوان عالی کشور با پیشنهاد رئیس قوه قضائیه و به انتخاب مجلس و یک نفر از حقوقدانان شورای نگهبان به معرفی دبیر شورای نگهبان و انتخاب مجلس است.

نماینده مردم نجف آباد در مجلس بیان داشت: اگر نماینده‌ای به این هیئت معرفی شود، پس از بررسی و ابلاغ محکومیت در هیئت و رسیدگی به اعتراض وی، نمایندگان در جلسه علنی درباره ادامه فعالیت نماینده متخلف تصمیم‌گیری می‌کنند.

ابوترابی در همین راستا ادامه داد: یکی دیگر از مشکلات قانون نظارت بر رفتار نمایندگان عدم الزام به سامانه ای شدن تمام روند های مجلس است. در این مورد در طرح مذکور در نظر گرفته‌ایم که مکاتبات توسط نماینده ها به دبیرخانه مرکزی مجلس ارسال می‌شود و از آنجا تمام مکاتبات انجام خواهد شد و دیگر مکاتبات مستقیم صورت نمی گیرد.چرا که معتقدیم مفاسدی که اتفاق می‌افتد معمولا از ارتباط چهره به چهره و ارتباطات غیر متعارف از رابطه های ایجاد می‌شود که شخصاً افراد با نمایندگان برقرار می‌کنند.

وی اضافه کرد:همچنین سامانه نظارت مردمی بر نمایندگان نیز در طرح جدید پیش بینی شده است که اگر مردم و یا دولتی ها رفتار خارج از عرف از نماینده دیدند مکلفند در سامانه نظارت گزارش دهند و اگر دولتی ها از ارائه این چنین گزارشی استنکاف کنند محکوم به سه سال حبس خواهند شد.

عضو کمیسیون شوراهای مجلس اظهار داشت:در مجالس قبل هدایای نامتعارفی به برخی نمایندگان داده می‌شد حتی مانند آپارتمان با ثمن بخس و یا دریافت سکه دیده می شد که در طرح‌های جدید حدود هدایای متعارف و غیرمتعارف تعیین خواهد شد.

ابوترابی در همین راستا اضافه کرد: باید در سایت به صورت شفاف اعلام شود تا میزان همه هدایایی که توسط نمایندگان گرفته شده است، مشخص شود.


لینک کوتاه : http://local.dlpirib.ir?315b8b1e2771

واژگان کلیدی