۱۳۹۹ شنبه ۱۰ آبان
تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۷/۲۳

تحقیق و تفحص از صندوق رفاه دانشجویان به وزیر علوم ابلاغ شد

نادری عضو کمیسیون آموزش مجلس گفت: تحقیق و تفحص از صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم با درخواست بیش از 40 نماینده مجلس به وزیر علوم ابلاغ شد.


تحقیق و تفحص از صندوق رفاه دانشجویان به وزیر علوم ابلاغ شد به گزارش معاونت حقوقی و امور مجلس صدا و سیما به نقل از فارس؛ احمد نادری عضو کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس شورای اسلامی در راستای ایفای نقش نظارتی مجلس شورای اسلامی و صیانت از حقوق موکلین خود، به ویژه دانشجویان، طرح تحقیق و تفحص از صندوق رفاه دانشجویان را با استناد به ماده ۲۳۴ آیین نامه داخلی مجلس، با درخواست بیش از 40 نماینده به وزیر علوم تحقیقات و فناوری ابلاغ کردیم و آن وزارتخانه طی ده روز فرصت دارد توضیحات لازم را در خصوص عملکرد صندوق مذکور به کمیسیون آموزش ،تحقیقات و فناوری ارائه کند.

 وی افزود: صندوق رفاه دانشجویان متولی اصلی  ارائه خدمات رفاهی به بیش از 4 میلیون دانشجو در زمینه وام و تسهیلات رفاهی، تغذیه و اسکان دانشجویان در کشور  است که همواره لازم است به دور از اقدامات تنش زا و خودداری از ورود به مسائل سیاسی به وظیفه ذاتی و اصلی خود بپردازد.

عضو کمیسیون آموزش مجلس با اشاره به دریافت گزارش های مکرر ارسالی از سوی  تشکل‌ها و انجمن های صنفی دانشجویان  و تعداد کثیری از همکاران دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی در خصوص ضعف شدید عملکرد صندوق رفاه دانشجویان طی دوسال اخیر، اظهار داشت که این صندوق علیرغم حمایت های قانون گذار  نتوانسته در حوزه ارائه خدمات رفاهی مطلوب به دانشجویان و دانشگاه‌ها در حوزه‌های مختلف از جمله پرداخت تسهیلات به دانشجویان، پشتیبانی از بهبود و توسعه خوابگاه‌ها و غذاخوری‌ها عملکرد مناسبی از خود بر جا بگذارد، از همین رو کمیسیون آموزش مجلس طرح تحقیق و تفحص از این دستگاه را در دستور کار قرار داده است.

«از مهمترین محورهای طرح مذکور می توان به کاهش شدید میزان پرداخت تسهیلات دانشجویی در سالهای 98 و 99 نسبت به مدت مشابه در سالهای قبل اشاره کرد. همچنین نداشتن برنامه کارآمد و عملیاتی سبب کاهش شدید میزان درآمد های اختصاصی این صندوق در سال ۹۹  شده که این امر منجر به ضعف آن دستگاه در پشتیبانی از دانشگاهها و دانشجویان در حوزه معیشتی شده است.»

 نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی افزود: طی بررسی‌های به عمل آمده در شش ماه اخیر و علی رغم فراگیری ویروس منحوس کرونا و تعطیلی شش ماهه دانشگاه‌ها از ابتدای سال تا کنون متاسفانه اقدامات موثر یا طرح و برنامه مدونی از سوی صندوق رفاه دانشجویان برای ایمن سازی محیط خوابگاه‌ها وغذاخوری های دانشجویی با همکاری دانشگاهها تدوین نشده و اقدام عملی لازم هم برای مقابله با این بیماری صورت نگرفته است و به همین دلیل با توجه به  بازگشایی دانشگاها و خوابگاههای دانشجویی برای دوره های تحصیلات تکمیلی به شدت در معرض خطر و وقوع بحران در این مراکز آموزشی خواهیم بود.

نادری با بیان اینکه  یکی از مشکلات اصلی دانشگاه‌ها کمبود فضای اسکان خوابگاهی برای دانشجویان و به ویژه  دانشجویان دختر است که عدم پاسخ به موقع به  این نیاز اساسی دانشجویان می تواند مشکلات فرهنگی و اجتماعی بسیاری را در جامعه به بارآورد، افزود: طی سال های اخیر علی رغم همکاری مجلس و سازمان برنامه و بودجه در تخصیص اعتبارات لازم برای ساخت و توسعه خوابگاههای دانشجویی در قالب بند الف تبصره ۹ قانون بودجه کل کشور و مشارکت بخش خصوصی و دانشگاه‌ها، متاسفانه صندوق رفاه دانشجویان اقدامات لازم و قانونی را به عمل نیاورده است و این موضوع به عنوان یکی از محورهای اصلی تحقیق و تفحص در دست پیگیری است.

این نماینده مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنانش گفت: وجود برخی ابهامات در حوزه اعتبارات و نحوه هزینه کرد بودجه صندوق ، استفاده از نیروی انسانی  غیر تخصصی و مجرب در سطوح مدیریتی و ضعف در مدیریت منابع مالی از دیگر محور های این طرح است که پس از اخذ گزارش های لازم نسبت به بررسی و ارائه نتایج، اطلاع رسانی خواهد شد.


لینک کوتاه : http://local.dlpirib.ir?a72af9ad33540

واژگان کلیدی

قاب رسانه

نشست اعضای کمیسیون کشاورزی،آب ومنابع طبیعی مجلس با رئیس و معاونان رسانه ملی

رئیس رسانه ملی در این نشست تأکید کرد: صداوسیما رسانه‌ای توسعه‌محور است و با تمرکز بر تولید برنامه‌های کشاورزی، حمایت از کشاورز و تولیدات کشاورزی را پیگیری می‌کند.

حمایت نمایندگان مجلس شورای اسلامی از مدرسه تلویزیونی ایران

در صحن علنی مجلس امروز (سه شنبه 6 آبان ماه 99)، بیانیه 190 نفر از نمایندگان مجلس در حمایت از مدرسه تلویزیونی ایران قرائت شد.

طرح تامین کالاهای اساسی خانوار به زودی آغاز می شود

گزارشی از صحن علنی امروز (دوشنبه پنجم آبان ماه نود و نه) را در ویدیوی زیر ببینید.

اهانت به نبی اعظم (ص)، اهانت به همه ادیان الهی است

حجت الاسلام والمسلمین ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضاییه در واکنش به اهانت دولت فرانسه به ساحت پیامبر اسلام (ص)، گفت: اهانت به نبی اعظم (ص)، اهانت به موسی (ع)، به عیسی (ع)، اهانت همه ادیان الهی است، اهانت به انسان است و اقدام دولت فرانسه دفاع از جهل و نادانی است.

نور پیامبر اسلام با این اقدامات کور و ضدانسانی خاموش شدنی نیست

محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در واکنش به اهانت دولت فرانسه به ساحت پیامبر اسلام (ص)، گفت: نور پیامبر اسلام با این اقدامات کور، بی حاصل و ضدانسانی خاموش شدنی نیست.

مجلس برای استیضاح رئیس جمهور و وزرای دولت مصلحت اندیشی می‌کند

احمد امیرآبادی فراهانی، عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی در برنامه تهران 20 شبکه پنج گفت: مجلس برای استیضاح رئیس جمهور و وزرای دولت مصلحت اندیشی می‌کند و کمک می کند دولت کار را به جلو ببرد.