۱۳۹۹ دوشنبه ۱۰ آذر
تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۹/۱

شفافیت و سوت‌زنی دو عامل بازدارندگی از فساد هستند

نماینده مردم نجف آباد در مجلس ، گفت: بازگشت پول‌های رفته به بیت المال یکی از آثار مثبت تصویب و اجرای طرح سوت زنی است


شفافیت و سوت‌زنی دو عامل بازدارندگی از فساد هستند   به گزارش معاونت حقوقی و امور مجلس صدا وسیما  به نقل از تسنیم ،ابوالفضل ابوترابی نماینده مردم نجف آباد ، با اشاره به تدوین طرح حمایت از افشا کنندگان فساد (سوت زنی) از سوی نمایندگان، اظهار داشت: مقابله با فساد یکی از مهم‌ترین موضوعاتی است که مجلس پیگیری می کند که در این راستا به دنبال بررسی و تصویب طرح حمایت از افشا کنندگان فساد هستیم.
 
وی با تاکید بر اینکه طرح حمایت از افشاکنندگان مفاسد اقتصادی(سوت زنی) کمک می‌کند افراد برای افشای فساد انگیزه داشته باشند، افزود: تا پیش از طرح حمایت از افشا کنندگان فساد، امکان حمایت مادی و معنوی از سوت زنان وجود نداشت که با تصویب و اجرای این طرح حمایت لازم از فرد سوت زن ایجاد می شود.
 
نماینده مردم نجف آباد در مجلس با بیان اینکه بررسی طرح سوت زنی در دستورکار کمیسیون قضایی مجلس قرار دارد، ادامه داد: در طرح مذکور باید فرد سوت زن مورد حمایت فیزیکی قرار بگیرد و حتی حمایت از خانواده وی نیز مورد توجه قرار گیرد.
 
ابوترابی با بیان اینکه در این طرح مانند بسیاری از کشورهای پیشرفته، درصدی از فساد کشف شده را به اعلام کننده پرداخت می شود، تصریح کرد: طرح‌های این‌چنینی در بسیاری از کشورهای توسعه‌یافته که شاخص فساد پایینی دارند در حال اجرا است که امیدواریم با تصویب و اجرای دقیق و درست این طرح جلوی بسیاری از فسادها گرفته شود.
 
وی با اشاره به آثار مثبت اجرای طرح سوت زنی و اینکه شفافیت و سوت‌زنی دو عامل بازدارندگی از فساد هستند، تصریح کرد:جریمه‌های نقدی سنگین مجرمان مالی و بازگشت پول‌های رفته به بیت المال یکی از آثار این طرح است و مردم نیز می‌توانند اطمینان داشته باشند، در صورتی که فساد را گزارش دهند، هم مورد حمایت مادی و معنوی قرار می گیرند و هم به آن فساد رسیدگی کامل و سریع خواهد شد.
 
نماینده مردم نجف آباد در مجلس با اشاره به طرح شفافیت آرای نمایندگان در مجلس، گفت: شفافیت نیز یکی از موضوعات مهمی است که مجلس پیگیر آن است؛ طرح شفافیت آرای نمایندگان در کمیسیون تدوین آیین نامه داخلی مجلس مورد بررسی قرار گرفته و جهت بررسی در جلسه علنی در اختیار هیئت رئیسه قرار گرفته است.
 
ابوترابی تاکید کرد: علی رغم اینکه قانونی درباره اعلام اموال و دارایی‌های مسئولان وجود دارد  اما متاسفانه مشکل اصلی این است که به شدت نسبت به اموال و دارایی‌های مسئولین مخفی کاری می‌شود. معتقد هستم به جز مسائل نظامی و امنیتی، باید در همه امور شفافیت وجود داشته باشد، بنابراین در مجلس شورای اسلامی در حد کوچکی، اقدام به این کار کرده‌ایم و شفافیت آرای نمایندگان و اصلاح قانون هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان در این راستا است.
 


لینک کوتاه : http://local.dlpirib.ir?462e36f553907

واژگان کلیدی

قاب رسانه

دو طرح کمک معیشتی به خانوارهای کم درآمد مجلس و دولت همزمان اجرا می شود

محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس از اجرای دو طرح کمک معیشتی به خانوارهای کم درآمد مجلس و دولت به صورت همزمان خبر داد.

تلاش اهالی رسانه و مجلس برای صیانت از فرهنگ و هویت ایرانی

نشست مشترک کمیسیون فرهنگی مجلس و رئیس و معاونان رسانه ملی پیرامون هم افزایی برای صیانت از فرهنگ و هویت ایرانی برگزار شد.

در صحن علنی امروز مجلس شورای اسلامی چه گذشت؟

گزارشی از صحن علنی امروز ( سه شنبه 27 آبان ماه 99) را در ویدیوی زیر ببینید.

مشکلات کشوربه پاستور وبهارستان ارتباط دارد نه به جورجیا و میشیگان و آریزونا

محمدباقر قالیباف در نطق پیش از دستور صحن علنی امروز (یکشنبه 25 آبان) مجلس گفت: تصمیمات ما در حوزۀ مسکن، بورس، ترخیص کالاهای اساسی از گمرک، سیاست‌های پولی و بانکی، نظام بودجه ریزی، اختصاصِ ارز ترجیحی، سوداگری‌ها در بازار ارز، طلا و خودرو، بی تفاوتی نسبت به گرانی ها و رها کردن بازار و بی توجهی به تولید ملی، به پاستور و بهارستان و باب همایون و میرداماد ارتباط دارد نه به جورجیا و میشیگان و آریزونا.

افزایش تولید و اشتغال و کاهش فقر در جامعه از راه های پیشگیری وقوع جرم

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی، رئیس دستگاه قضا با حضور در مراسم شکرانه ایجاد 150 هزار شغل با اولویت آسیب دیدگان کرونا، کفت: افزایش تولید و اشتغال و کاهش فقر در جامعه از راه های پیشگیری وقوع جرم است.

توضیحات بانکی پور درباره "طرح تعالی جمعیت به حمایت از خانواده"

امیرحسین بانکی پور فرد با حضور در استودیو خبر ٢١ شبکه یک تلویزیون، توضیحاتی درخصوص طرح تعالی جمعیت به حمایت از خانواده که امروز در مجلس تصویب شد، ارائه داد.