۱۳۹۹ شنبه ۲۷ دي
تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۱۰/۲۴

هر سه قوه به دنبال کاهش وابستگی بودجه به نفت

رییس مجلس شورای اسلامی بر ضرورت حرکت در راستای کاهش اتکا به نفت تاکید کرد و آن را از محورهای اصلی اصلاح ساختار بودجه دانست.


هر سه قوه به دنبال کاهش وابستگی بودجه به نفت به گزارش معاونت حقوقی و امور مجلس صدا و سیما؛ محمدباقر قالیباف در نشست خبری در حاشیه جلسه سران قوا گفت: آقای رییس جمهور هم بر این موضوع تاکید کردند، ایشان گفتند چون ما به سمت کاهش نفت میرویم به ما بارک الله بگویید، واقعا هم اینطور است من در جلسه هم گفتم اینجا هم میگم که بارک الله و صدبارک الله که در این مسیر گام برداریم.
وی افزود: این موضوع یکی از محورهای مهم و اساسی در اصلاح ساختار بودجه و تورمی است که هر روز شاهد افزایش آن در کشور هستیم.

رییس مجلس در ادامه با اشاره به بررسی لایحه بودجه در مجلس گفت: ان شاءالله این بودجه که سند زندگی مردم و سند مالی دولت است به گونه ای عمل کند که معیشت و سلامت مردم را در پی داشته باشد.

وی افزود: در بحث مربوط به تولید ما در مجلس و دولت اصرار داریم و نظر آقا هم در بحث اقتصاد مقاومتی این است که اولویت را به تولید بدهیم. در پیشنهاداتی که در کمیسیون تلفیق به تصویب رسید -و البته نهایی نیست و باید به تصویب صحن و تایید شورای نگهبان برسد- به گونه ای عمل کردیم که حتی مالیات در حوزه تولید کاهش یابد.

قالیباف خاطرنشان کرد: متاسفانه اقتصاد ما سوداگری و دلالی است لذا باید به شدت در این بخش‌ها شرایط سخت مالیاتی را اعمال کنیم تا اجازه فرار مالیاتی را به کسانی که بدون زحمت در این شرایط سواستفاده میکنند ندهیم.

وی با اشاره به کاهش آمار فوتی‌های کرونا در کشور یادآور شد: در حوزه سلامت از مردم عزیز که همت کردند تشکر میکنم. در کمتر از دوماه قبل روزانه ۴٠٠ و خرده ای نفر از هموطنانمان را از دست می‌دادیم ولی با همت همه مردم و تلاشهای صورت گرفته در غربالگری در طرح شهید سلیمانی که همه دست به دست هم دادند، زحمت دولت و زحمت دوستان در بسیج نتیجه اش این شد که فوتی‌ها دورقمی شده و ان شاءالله به سمت صفر برود.

رییس مجلس تاکید کرد: خواهشم از مردم این است که بدانند هنوز این خطر هست اگر کمتر توجه کنیم و چون کاهش پیدا کرده بی توجه شویم احتمال برگشتش در کمترین زمان ممکن هست. ویروسهایی با جهش بیشتر بعضاً وارد کشور شده و در بخشی از اروپا اثرش را دیدیم لذا رعایت موضوع بسیار مهم و ضروری است تا از این شرایط سخت عبور کنیم .

 قالیباف ادامه داد: خیلی خوشحالم که جلسات سران نسبت به گذشته با فاصله زمانی کمتر برگزار می شود و این جلسات نسبت به جلسات گذشته با نزدیکی و تمرکز بیشتر بر موضوعات مهم و اساسی کشور مورد بحث قرار می گیرد. این مباحث به دو صورت راهبردی و روشی مطرح می شود و اولویت حل مشکلات مردم است؛ امروز نیز تاکید شد که این جلسات با فاصله زمانی کمتر تشکیل شود.

وی اضافه کرد: یکی از موضوعات مهم امروز جامعه سند مالی بودجه کشور است، در حوزه راهبردها، بین قوا هماهنگی و وحدت نظر کامل وجود دارد و همانطور که رئیس محترم جمهور عنوان کردند، هر سه قوه به دنبال این هستیم که کاهش وابستگی بودجه به نفت را بیشتر از گذشته پیش ببریم. این مسئله بدین معنی است که درآمدهای نفتی را صرف هزینه های جاری نکنیم.

رییس مجلس تصریح کرد: اهداف در بودجه مشترک است، ولی اختلاف سلیقه و روشی که به آن دست یابیم، وجود دارد، لذا مقرر شد هفته آتی روسای کمیته های مصرف و درآمد و همچنین رئیس کمیسیون تلفیق نشستی را با ستاد اقتصادی دولت داشته باشند تا در روش ها و اختلاف سلایق فعلی، با وحدت بیشتری مسائل را پیش ببریم


لینک کوتاه : http://local.dlpirib.ir?4233035354604

واژگان کلیدی

قاب رسانه

رای مجلس به تحقیق و تفحص از شرکت فولاد مبارکه اصفهان

در این ویدیو گزارشی از صحن علنی مجلس شورای اسلامی ایران در روز چهارشنبه 24 دی 99 را مشاهده می کنید.

افرادی که صاحب فرزند سوم شوند وام مسکن ۷۰ میلیونی دریافت می‌کنند

سید احسان قاضی زاده هاشمی: پیش بینی شده که در بودجه ۱۴۰۰ برای افرادی که در سال ۱۴۰۰ یا ۹۹ صاحب فرزند سوم یا بیشتر میشنود وام مسکن ۷۰ میلیونی با سود بازپرداخت ۴ درصد در نظر گرفته شود ما برای فرزندآوری تسهیلاتی را پیش‌بینی کرده‌ایم و این اقدام گام اول ماست.

تحریم‌ها رفع نشود، بازرسان آژانس ۳ اسفند از کشور اخراج می‌شوند

احمد امیرآبادی فراهانی، عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: اگر تحریم‌ها رفع نشود، بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی را سوم اسفند اخراج می‌کنیم.

ساختار بودجه اشکالات جدی شکلی و ماهوی دارد

مهرداد بذرباش، رئیس دیوان محاسبات کشور گفت: ساختار بودجه 1400 اشکالات جدی شکلي و ماهوی دارد و نقدترین منبع برای تامین بودجه فروش اوراق و صندوق توسعه ملی است.

آغاز بررسی بودجه 1400 در کمیسیون تلفیق مجلس

بررسی بودجه 1400 در کمیسیون تلفیق مجلس آغاز شده است.

ماموریت های اصلی قوه قضاییه در سند تحول قضایی

سند تحول قضایی بر مبنای هفت ماموریت اصلی قوه قضاییه برگرفته از تکالیف تعیین شده در قانون اساسی و سیاست های کلی نظام از سوی رئیس قوه قضاییه ابلاغ شد.