۱۳۹۹ چهارشنبه ۱ بهمن
تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۱۰/۲۴

تصویب کلیات طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات شوراها

نمایندگان مجلس با کلیات طرح اصلاح موادی از قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور موافقت کردند.


موافقت مجلس با کلیات طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات شوراها-معاونت حقوقی و امور مجلس صداوسیما به گزارش خبرنگار معاونت حقوقی و امورمجلس صداوسیما، در نشست علنی امروز چهارشنبه، 24دی ماه مجلس شورای اسلامی طرح اصلاح موادی از قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات  شوراهای اسلامی کشور در دستور کار مجلس قرار گرفت.

نمایندگان پس از استماع صحبت های مخالفین و موافقین با طرح اصلاح موادی از قانون تشکیلات وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران با 168 رأی موافق، 64 رأی مخالف و 10 رأی ممتنع از مجموع 247 نماینده حاضر موافقت کردند.

محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی پس از رای نمایندگان به کلیات این طرح تاکید کرد: با توجه به حساسیت موضوع و پیشنهادات مطروحه، این طرح به کمیسیون شوراها باز می‌گردد تا پس از چکش‌کاری و اصلاحات، مجددا برای بررسی جزییات به صحن مجلس شورای اسلامی ارائه شود.

حدادی: اطلاعات سپاه به مراجع استعلامی نامزدهای شورای شهر اضافه شد


علی حدادی سخنگوی کمیسیون امور داخلی مجلس شورای اسلامی و شوراها در توضیح گزارش کمیسیون مطرح کرد: این طرح در جلسات متعددی با حضور کارشناسان مرکز پژوهش‌ها و مسئولان دستگاه‌های ذیربط مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفته است. یکی از موارد دیده شده در این طرح نظارت در قبل و هنگام ثبت نام داوطلبان است به طوری که 6 ماه قبل از ثبت نام داوطلبین باید در آزمونی که از سوی وزارت کشور برگزار می‌شود شرکت کنند البته این آزمون برای دوره ششم انتخابات شوراها قابل اجرایی نیست.

وی در ادامه تصریح کرد: تکمیل پرسش‌نامه از سوی داوطلبان و تغییر در ترکیب هیات نظارت بر انتخابات شوراها از دیگر مواردی است که در این طرح دیده شده است. همچنین اطلاعات سپاه پاسداران نیز به مراجع استعلامی اضافه شده است. هدف اصلی طرح، جلوگیری از انحرافات شوراها و نظارت بر عملکرد چهارساله آنها و تشکیل شورایی کارآمد می‌باشد.

نظری خانقاه: وجود قاضی و نظارت بر انتخابات تشکیلات گسترده ای ایجاد خواهد کرد

سید علی نظری در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی در مخالفت با طرح اصلاح موادی از قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور اظهار داشت: شوراها به عنوان نماد مردم‌سالاری جایگاه ویژه ای در جمهوری اسلامی دارند و علت مخالفت بنده با این طرح آن است که معتقدم باید بررسی صلاحیت کاندیدای انتخابات شوراها بیش از پیش مدنظر قرار گیرد.

وی بیان کرد: یکی از نکات مثبت این طرح آن است که علاوه بر وزارت اطلاعات، اطلاعات سپاه هم برای نظارت قید شده است و این نکته مثبتی است چرا که هر عضو شورای شهر و روستایی که دستگیر می شوند، آبروی مملکت می‌رود و بیشتر از این باید نظارت پسینی و پیشینی مورد توجه قرار گیرد.

نماینده مردم خلخال در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: برخی از افراد صلاحیت حرفه‌ای لازم را ندارند و با وجود این وارد شوراهای شهر و روستا می‌شوند و باعث مشکلاتی خواهند شد و از سوی دیگر شوراهای روستاها نیز پیگیر امور مختلف مردم هستند اما متأسفانه در این طرح شوراهای روستاها مغفول مانده و باید مورد توجه قرار گیرد.

نظری گفت: از سوی دیگر وجود یک قاضی یا هیئت نظارت بر انتخابات شوراها، تشکیلات گسترده ای را ایجاد خواهد کرد و پیشنهاد بنده آن است ضمن اینکه باید در بررسی صلاحیت کاندیداهای انتخابات شوراها تلاش کرد اما نباید تشکیلات زیادی ایجاد کنیم تا کار شورای نگهبان افزایش یابد.

وی افزود: در این طرح آمده است کسانی که محکومیت کیفری موثر دارند، نمی‌توانند در انتخابات شوراها حضور یابند که بنده معتقدم هر فرد با هر محکومیتی چه موثر چه غیرموثر نباید عضو شوراهای شهر و روستا شود و باید از ورود  این افراد به شوراها خودداری شود.

رضوانی: دستگیری‌های متعدد اعضای شورای شهر در کشور به جایگاه این نهاد ضربه زده است

غلامحسین رضوانی نماینده مردم تهران در جریان بررسی کلیات طرح اصلاح موادی از قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور به عنوان موافق این کلیات، اظهار داشت: تخلفات گسترده‌ای در انتخابات شوراها در شهرهای مختلف کشور انجام شده و متأسفانه شاهد دستگیری‌های متعدد اعضای این شوراها بوده‌ایم که توانسته به این نهاد و جایگاه ضربه بزند.

وی افزود: باید در ترکیب نظارت بر انتخابات شوراها، دفتر نظارت و بازرسی بر انتخابات شورای نگهبان را اضافه کنیم.

نماینده مردم تهران در مجلس اظهار داشت: آزمون گرفتن از نامزدهای انتخابات شوراها تضمین حرفه‌ای بودن اعضای آن است که به نظرم کار مطلوبی است.

رضوانی در پایان گفت: نباید شوراها را دردسری برای کشور بدانیم، بلکه عملکرد آنها باید به سمت پیگیری امورات مردم باشد نه چیز دیگری.

نوری قزلجه: در این طرح امر نظارت مجلس بر شوراها به نهاد دیگری واگذار شده است

غلامرضا نوری قزلجه نماینده مردم بستان آباد در مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی کلیات طرح اصلاح موادی از قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور به عنوان مخالف این کلیات اظهار داشت: از قدرت شوراهای عالی استان‌ها در اصلاحیه قانون انتخابات شوراها کاسته شده و آن را به شورای نگهبان و اداره بازرسی استان داده‌اند.

وی افزود: نگاه سیاسی در اصلاحیه قانون انتخابات شوراها بیشتر وجود داشته تا نگاه برای اصلاح امور. در حالی که اصلاح قانون انتخابات شوراها خوب است ولی مسیری که دیده شده مطلوب نیست و توجهی هم به دبیرخانه و استمرار و تقویت عملکرد آن نشده است.

نماینده بستان آباد در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: با آنکه در صدر این قانون اختیارات زیادی را به مجلس داده‌اند، اما در ذیل اصلاحیه قانون انتخابات شوراها این اختیارات را به نهادهای دیگر واگذار کرده‌اند. این در حالی است که با توجه به تجاربم در مجلس اعلام می‌کنم که کار پشتیبانی و نظارت بر انتخابات شوراها بسیار سنگین است و بهتر است این نظارت را به دیگران واگذار کنیم و اگر این گونه نشد، هزینه‌ها و تبعات سنگین آن را بپذیریم.

نوری قزلجه گفت: با آنکه اسم مجلس در اصلاحیه قانون انتخابات شوراها وجود دارد، اما چرا اختیارات خود را باید به دیگران واگذار کنیم و به نظرم این اصلاحیه قانون به انتخابات آتی نخواهد رسید و بهتر است با حوصله بیشتر این قانون را قوی‌تر کنیم.

مقصودی: امروز به عنوان مسائل سیاسی به شوراها نگاه می شود

فاطمه مقصودی نیز همچنین در موافقت با طرح اصلاح موادی از قانون تشکیلات وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور، گفت: اصلاح قانون انتخابات شوراها به دنبال چند مسئله مهم و جبران گذشته است، نظارت بر اجرای انتخابات شوراها و نظارت بر فعالیت آن ها در طول 4 سال خدمت از اهمیت زیادی برخوردار است چرا که تاکنون شاهد عملکرد نامناسبی از جانب شوراها بودیم.

وی ادامه داد: براساس اصل 100 قانون اساسی نظارت بر شوراها برعهده مجلس است، از این جهت خروجی نامناسب شوراهای اسلامی شهرها به دلیل عدم نظارت کافی بر عملکرد آن ها بوده است لذا باید به این موضوع توجه بیشتری صورت بگیرد.

نماینده مردم بروجرد در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: اگر رد یا تائید برخی از منتخبین شوراهای اسلامی برای نمایندگان تبعاتی در گذشته داشته با وجود این طرح یک نفر از قوه قضائیه در کنار نمایندگان قرار گرفته و این مشکل برطرف خواهد شد.

مقصودی تصریح کرد: کاندیداهای گذشته انتخابات شورای اسلامی شهرها مشکلات زیادی را به وجود می آوردند و مسائل شوراها را سیاسی کرده و به دنبال حل مشکلات مردم نمی رفتند؛ طرح مذکور نظارت مجلس را وسعت می دهد.

وی ادامه داد: امروز به شوراهای شهرها به عنوان یک مسئله سیاسی نگاه می شود و هر فردی که بخواهد مطامع سیاسی خودش را به اجرا درآورد به شوراها ورود پیدا می کند از این رو باید بررسی شود که آیا افراد انتخاب شده اطلاعات فنی کافی برای رسیدگی به مسائل مردم را دارند یا خیر برهمین اساس با یک طرح نو آزمونی برای تعیین صلاحیت حرفه ای افراد پیش از ورود به شوراها در نظر گرفته شده است.

نماینده مردم بروجرد در مجلس شورای اسلامی گفت: ما در این قانون به دنبال ایجاد ساز وکاری برای افزایش نظارت بر شوراها هستیم تا خروجی کار بهتر شود، همچنین تقویت نظارت فعال نمایندگان مجلس قبل، بعد از انتخاب و در طول 4 سال فعالیت، مقابله با تخلف و رانت های اعضای شوراها به صورت جدی و مستمر، نحوه ثبت نام کاندیداها و نحوه رسیدگی به صلاحیت آن ها از جمله مواردی است که در این طرح به آن اشاره شده است.

صباغیان بافقی: با نظارت حاکمیتی در این طرح تکلیف مردم سالاری چه می شود


محمدرضا صباغیان بافقی به عنوان مخالف دیگر طرح گفت: نظارت بر انتخابات شوراها به عهده مجلس است در حالی که در این طرح نیز شورای نگهبان اضافه شده است و با توجه به اینکه شوراهای شهر و روستا از بدنه مردم تشکیل می‌شود لازم است از ظرفیت افرادی استفاده شود که در شهرها و روستاها بیشتر در میان مردم حضور دارند.

نماینده مردم مهریز و بافق و بهاباد و خاتم و ابرکوه در مجلس ادامه داد: چرا باید نظارت بر انتخابات شوراهای شهر و روستا راحاکمیتی کنیم در حالی که این شکل نظارت باعث ضعف است لذا لازم است که اصلاحات لازم در موادی از این طرح صورت گیرد.

وی افزود: در بحث آزمون اگر باعث حذف افراد توانمند نشود خوب است چرا که برخی از افراد در روستاها دارای تجربه فراوان و  کاردان هستند ولی سواد لازم را ندارند حتی برعکس آن نیز وجود دارد بنابراین اگر آزمون منجر به حذف افراد توانمند شود از آن به عنوان ضعف می‌توان نام برد و خوب نیست.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم بیان کرد: یکی از مراجع استعلام در این طرح اطلاعات سپاه است در حالی که سپاه و بسیج در بدنه مردم بوده همچنین در محله و مسجد محله و روستاها حضور دارند و اگر فردی رد صلاحیت شود باعث تضعیف جایگاه سپاه و بسیج درمیان مردم خواهد شد که می‌توان گفت این وضعیت به نفع کشور نیست. همچنین باید با توجه به جایگاه شورای نگهبان و سپاه در کشور از آنها صیانت شود.

صباغیان بافقی تأکید کرد: اگر تخلفی وجود داشته باشد می‌توا آن تخلف را از مردم روستا و محله به خوبی استعلام کرد حتی استعلامات لازم را می‌توان از مراجع چهارگانه نیز گرفت بنابراین آنچه لازم است اصلاحات در این طرح است.

نماینده مردم مهریز و بافق و بهاباد و خاتم و ابرکوه در مجلس یادآور شد: نباید اقدامی انجام داد که باعث تضعیف جایگاه نظام و حاکمیت شود لذا از همکاران تقاضا می‌شود که با توجه به اشکالاتی که در این طرح وجود دارد با کلیات آن مخالفت شده تا اصلاحات لازم در آن صورت گیرد.

دهمرده: رسیدگی به مشکلات شوراها توسط شورای حل اختلاف منجر به انحلال شوراها می شود


حبیب اله دهمرده نیز در موافقت با طرح مذکور، گفت: شورای اسلامی شهرها با مشکلات زیادی روبه رو هستند و رسیدگی به آن ها توسط شورای حل اختلاف زمان زیادی را می برد که تا آن زمان شوراها منحل می شود.

وی با اشاره به انتقاد برخی از نمایندگان به کمبود نظارت نمایندگان در طرح اصلاح موادی از قانون تشکیلات وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور، افزود: نظارت مجلس با توجه به این طرح از 2 نماینده به 3 نماینده افزایش پیدا کرده و شورایعالی استان ها از 3 نفر به 2 نفر کاهش پیدا کرده است. همچنین افراد دیگری نیز به مجموعه نظارت بر شوراها اضافه شده اند تا اطاله رسیدگی به مشکلات شوراها کاهش پیدا کنند.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی گفت: اصلاح موادی از قانون انتخابات شوراها بسیار قوی بوده و باعث می شود کارآیی شوراها افزایش پیدا کرده و وظایفشان را به خوبی انجام دهند.لینک کوتاه : http://local.dlpirib.ir?6702a97c54607

واژگان کلیدی

قاب رسانه

رای مجلس به تحقیق و تفحص از شرکت فولاد مبارکه اصفهان

در این ویدیو گزارشی از صحن علنی مجلس شورای اسلامی ایران در روز چهارشنبه 24 دی 99 را مشاهده می کنید.

افرادی که صاحب فرزند سوم شوند وام مسکن ۷۰ میلیونی دریافت می‌کنند

سید احسان قاضی زاده هاشمی: پیش بینی شده که در بودجه ۱۴۰۰ برای افرادی که در سال ۱۴۰۰ یا ۹۹ صاحب فرزند سوم یا بیشتر میشنود وام مسکن ۷۰ میلیونی با سود بازپرداخت ۴ درصد در نظر گرفته شود ما برای فرزندآوری تسهیلاتی را پیش‌بینی کرده‌ایم و این اقدام گام اول ماست.

تحریم‌ها رفع نشود، بازرسان آژانس ۳ اسفند از کشور اخراج می‌شوند

احمد امیرآبادی فراهانی، عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: اگر تحریم‌ها رفع نشود، بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی را سوم اسفند اخراج می‌کنیم.

ساختار بودجه اشکالات جدی شکلی و ماهوی دارد

مهرداد بذرباش، رئیس دیوان محاسبات کشور گفت: ساختار بودجه 1400 اشکالات جدی شکلي و ماهوی دارد و نقدترین منبع برای تامین بودجه فروش اوراق و صندوق توسعه ملی است.