۱۳۹۹ چهارشنبه ۱ بهمن
تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۱۰/۲۴

نقدعلی در اخطار قانون اساسی: اصلاح قانون باید با در راستای حل مفاسد و مشکلات شوراها باشد

نماینده مردم خمینی‌شهر در مجلس در اخطار قانون اساسی تأکید کرد که باید برای گزینش افراد جهت حضور در شوراهای شهر، فیلتر قرار داده شود که رئیس مجلس در پاسخ به این اخطار گفت در زمان بررسی جزئیات، دقت نظر لازم صورت می‌گیرد.


نقدعلی:اصلاح قانون باید با در راستای حل مفاسد و مشکلات شوراها باشد-معاونت حقوقی و امور مجلس صداوسیما به گزارش خبرنگار معاونت حقوقی و امورمجلس صداوسیما، محمدتقی نقدعلی در نشست علنی امروز (چهارشنبه، 24 دی ماه) مجلس شورای اسلامی در جریان رسیدگی به طرح اصلاح موادی از قانون تشکیلات وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران در اخطار قانون اساسی با استناد به اصل یکصدم قانون اساسی،گفت: شوراهای اسلامی شهرها به عنوان سیاست‌گذار شهرداری‌ها هستند و شوراها باید برای مسائل راهبردی شهرداری‌ها تصمیم‌گیری کنند.

نماینده مردم خمینی شهر در مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه شوراهای شهر به شوراهای شهرداری‌ها تبدیل شده‌اند، اظهار داشت: افراد بعد از عضویت در شوراهای شهر در شرکت‌های تابعه، پست و سمت می‌گیرند و برای 4 سال آینده خود به این روند ادامه می‌دهند در حالی که هیچ خبری از مسائل شهری ندارند.

وی در ادامه با اشاره مجدد به اصل صدم قانون اساسی بیان کرد: بر اساس این اصل باید به گونه‌ای قانونگذاری کنیم که شوراهای شهر به عنوان پارلمان محلی برای شهرداری‌ها قانونگذاری کنند.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در پایان با بیان اینکه اصلاح قانون انتخابات شوراها باید با تأکید بر حل مفاسد و مشکلات شوراها باشد تا جلب منفعت، خاطر نشان کرد: این طرح برای گزینش افراد فیلتر قرار داده است و ما نیز مکلف هستیم قانونی بنویسیم تا شوراهای شهر تبدیل به شوراهای شهرداری‌ها نشوند.

قالیباف: برطرف کردن ایرادات طرح در زمان بررسی جزئیات امکان‌پذیر است

محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به اصل یکصدم قانون اساسی گفت: در این اصل گفته شده برای پیشبرد سریع برنامه‌های اجتماعی، اقتصادی، عمرانی، بهداشتی، فرهنگی، آموزشی و سایر امور رفاهی از طریق همکاری مردم، با توجه به مقتضیات محلی، اداره امور هر روستا، بخش، شهر، شهرستان یا استان با نظارت شورایی به نام شورای ده، بخش، شهر، شهرستان یا استان صورت می‌گیرد که اعضای آن را مردم همان محل انتخاب می‌کنند.

وی بر همین اساس تصریح کرد: ما این طرح را بر اساس اصول (101) تا (106) قانون اساسی بحث و بررسی می‌کنیم.برخی نکات و ایرادات مطرح شده به حق است که در زمان بررسی جزئیات دقت نظر را درباره آنها خواهیم داشت.


لینک کوتاه : http://local.dlpirib.ir?91bba55154608

واژگان کلیدی

قاب رسانه

رای مجلس به تحقیق و تفحص از شرکت فولاد مبارکه اصفهان

در این ویدیو گزارشی از صحن علنی مجلس شورای اسلامی ایران در روز چهارشنبه 24 دی 99 را مشاهده می کنید.

افرادی که صاحب فرزند سوم شوند وام مسکن ۷۰ میلیونی دریافت می‌کنند

سید احسان قاضی زاده هاشمی: پیش بینی شده که در بودجه ۱۴۰۰ برای افرادی که در سال ۱۴۰۰ یا ۹۹ صاحب فرزند سوم یا بیشتر میشنود وام مسکن ۷۰ میلیونی با سود بازپرداخت ۴ درصد در نظر گرفته شود ما برای فرزندآوری تسهیلاتی را پیش‌بینی کرده‌ایم و این اقدام گام اول ماست.

تحریم‌ها رفع نشود، بازرسان آژانس ۳ اسفند از کشور اخراج می‌شوند

احمد امیرآبادی فراهانی، عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: اگر تحریم‌ها رفع نشود، بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی را سوم اسفند اخراج می‌کنیم.

ساختار بودجه اشکالات جدی شکلی و ماهوی دارد

مهرداد بذرباش، رئیس دیوان محاسبات کشور گفت: ساختار بودجه 1400 اشکالات جدی شکلي و ماهوی دارد و نقدترین منبع برای تامین بودجه فروش اوراق و صندوق توسعه ملی است.