۱۴۰۰ سه شنبه ۳۱ فروردين
تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۱۲/۱۶

نوروزی: انتخاب «بیت‌کوین» به‌عنوان مهریه قانونی نیست

نایب رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس گفت:انتخاب «بیت‌کوین» به‌عنوان مهریه قانونی نیست و اگر کسانی رمز ارز یا بیت کوین را به عنوان مهریه خود قرار داد در زمان دریافت نباید هیچ توقعی از حاکمیت یا دادگاه‌های خانواده داشته باشند.


نوروزی: انتخاب «بیت‌کوین» به‌عنوان مهریه قانونی نیست-معاونت حقوقی و امور مجلس صداوسیما به گزارش خبرنگار معاونت حقوقی و امور مجلس صدا و سیما، به نقل از دانشجو، حسن نوروزی، نایب رئیس کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس شورای اسلامی درباره تعیین رمز ارز به عنوان مهریه، اظهار کرد: ابتدا باید گفت مال و سرمایه چیزی هست که قابل لمس است از این رو طبق شرع و قانون مهریه باید یک چیز مشخصی باشد تا زن پشتوانه‌ای برای خود داشته باشد.

وی ادامه داد: از این رو رمز ارز یا بیت کوین یک چیز نامشخص و فریبنده‌ای هست به نظر می‌رسد که این موارد را دفاتر ثبت ازدواج نباید ثبت کنند، زیرا این موضوع از نظر قانونی ایراد دارد.

نایب رئیس کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس گفت: بنابراین اگر کسانی رمز ارز یا بیت کوین را به عنوان مهریه خود قرار دادند در زمان دریافت نباید هیچ توقعی از حاکمیت یا دادگاه‌های خانواده داشته باشند، زیرا این اتفاق همانند چاه است که فرد با دست خود، خودش را روانه آن چاه می‌کند.

نوروزی تصریح کرد: اما اگر رمز ارز در کشور قانونی و سازوکار آن مشخص شد آن زمان می‌توان فکری برای این موضوع کرد و حتی می‌شود مردم را ترغیب به آن کرد، ولی هنوز چنین چیزی در جامعه و قانون به صورت رسمی مطرح نشده است و اگر کسی چنین عقدی را انجام دهد یک اشتباه فاحشی را مرتکب شده است.

این نماینده مجلس بیان کرد: از این رو باید به کسانی که چنین مهریه‌هایی را انتخاب می‌کنند باید هشدار داد که، چون قانونی نیست در زمان مطالبه آن دادگاه و قانون نمی‌تواند کمکی به فرد داشته باشد و به نوعی آن شخص با مشکل اساسی روبه رو خواهد شد.


لینک کوتاه : http://local.dlpirib.ir?306609e165391

واژگان کلیدی

قاب رسانه

قدردانی ۲۳۵ نماینده مجلس از زحمات کادر درمان در دوران کرونا

علی کریمی فیروزجائی، عضو هیأت رئیسه مجلس، بیاینه بیش از ۲۳۵ نفر از نمایندگان مجلس در قدردانی از کادر درمان را قرائت کرد.

قالیباف خبر داد: دانشمندان ایرانی به اورانیوم با غنای ۶۰درصد دست یافتند

محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: دانشمندان جوان و خداباور ایرانی توانستند به محصول اورانیوم با غنای ۶۰درصد دست یابند.

تقدیر نمایندگان مجلس از عملکرد نیروی انتظامی در نوروز 1400

203 نماینده مجلس با امضای بیانیه ای از عملکرد نیروی انتظامی در ایام نوروز 1400 تشکر و قدردانی کردند.

منابع ارزی بلوکه شده هر چه سریع تر آزاد شود

چونگ سی کیون، نخست وزیر کره جنوبی با حضور در ساختمان بهارستان با محمد باقر قالیباف، رئیس مجلس شورای سلامی دیدار و گفت و گو کرد.