۱۴۰۰ سه شنبه ۹ آذر
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۴/۱۲

بررسی حقوقی مسدودسازی رسانه های مجازی توسط ایالات متحده آمریکا

ششمین نشست و سلسله وبینار های تخصصی حقوق و رسانه با عنوان« بررسی حقوقی مسدود سازی رسانه های مجازی توسط ایالات متحده آمریکا» توسط معاونت حقوقی و امور مجلس برگزار شد.

برای دریافت
گواهینامه کلیک کنید
بررسی حقوقی یک اقدام ددمنشانه

به گزارش روابط عمومی معاونت حقوقی و امور مجلس رسانه ملی؛ ششمین نشست و سلسله وبینار های تخصصی حقوق و رسانه با عنوان« بررسی حقوقی مسدود سازی رسانه های مجازی توسط ایالات متحده آمریکا» توسط معاونت حقوقی و امور مجلس برگزار شد.

در این نشست داریوش اشرافی عضو هیئت علمی دانشگاه و مشاور معاونت حقوقی و امور مجلس و علی محمد صالحی مدیر شبکه العالم حضور داشتند دبیر علمی این وبینار نیز بر عهده سید احمد حبیب نژاد عضو هیئت علمی دانشگاه تهران بود .

علی محمد صالحی مدیر شبکه العالم ضمن بررسی وضعیت مسدودسازی رسانه های مجازی از سوی آمریکا خاطر نشان کرد: آمریکایی‌ها گفتند که آن شرکت‌ها می توانند این کار را انجام دهند چرا که قوانین شان را نقض کرده اید. البته مشخص بود که اینها بهانه است چرا که وقتی به سایت ها مراجعه کردیم می گفتند که شما نقض پروتکل کردید ؛ می پرسیدیم که نقض پروتکل چیست اما هیچ جواب روشنی نمی دادند و بعضاً می گفتند به این دلیل بوده که از سید حسن نصرالله خبر رفته اید و یا کشته شدگان یمن را شهید نام می برید.

وی با اشاره به تفاوت های مسدود سازی اخیر در برابر اتفاقات قبلی گفت: در دفعات گذشته که دامنه ما را مسدود می کردند دولت فدرال زیر بار ماجرا نمیرفت و میگفت که اینها شرکت خصوصی اند. از همان شرکت خصوصی ها می پرسیدیم که بر اساس چه قانونی دامنه ما را مسدود کردید؟ میگفتند بر اساس قانون فدرال آمریکا. در حقیقت ما را در داخل دور باطلی قرار میدادند. اما این بار خود دولت مستقیماً وارد ماجرا شده و طرف دولت آمریکا و همان قوانین است.
صالحی ضمن ابراز نگرانی از اقدامات بعدی آمریکا در این زمینه گفت: اکنون باید این سوال را پرسید که آمریکا اگر بخواهد در دامنههای بومی هم ورود کند و آنها را ببندد، آیا میتواند چنین کاری انجام دهد یا خیر ؟ فرض کنید که آمریکا به شرکت گوگل خود بگوید که به این سایتها و شرکتها خدمات ارائه ندهد. آنها را دسته بندی نکند و ...  در چنین شرایطی دست ما واقعا بسته می شود. برای این اتفاق باید تدبیری بیندیشیم و بدانیم که در حقوق بین الملل برای حل این مشکل چه راهکارهایی وجود دارد .علاوه بر این، فرض کنید آمریکا تصمیم بگیرد که دسترسی ما به ترافیک بین المللی را قطع کند؛ در این شرایط چه باید بکنیم؟ اینها تهدیداتی است که احتمال میرود در روزهای آینده گریبان گیر ما بشود .

داریوش اشرافی عضو هیئت علمی دانشگاه در این نشست گفت : اساساً در حوزه ارتباطات تحریم موضوعیت ندارد و اصلاً چنین چیزی در حقوق بین الملل دارای جایگاه نیست.

وی افزود: تعجب می کنم که کشوری بخواهد عدهای از بینندگان و مردم را از حق طبیعی خود برای دیدن برنامهای با استناد به تحریم منع کند تا کنون چنین چیزی سابقه نداشته و در حقوق بین الملل موضوعیت ندارد. بنابراین حق دسترسی به اطلاعات، حقوق بنیادینی است که نه قابل سلب است ونه قابل تعلیق.

اشرافی در پاسخ این سئوال که در مقابله با این اقدامات چه راهکارهایی پیش رو داریم خاطرنشان کرد: دقت داشته باشید که حقوق بین الملل با روابط و قدرت بین الملل عجین است. این واقعیتی است که نمیتوانیم از آن چشمپوشی کنیم. باید دید که این کار آنها یک تصمیم قضایی بوده است یا یک تصمیم سیاسی، فهمیدن این موضوع میتواند به ما کمک کند که فضا را بهتر درک کرده و اقدامات مناسبتری انجام بدهیم.
لینک کوتاه : http://local.dlpirib.ir?4cb6f43b76637

واژگان کلیدی