۱۴۰۰ يکشنبه ۴ مهر
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۶/۱۷

ساخت سالیانه یک میلیون واحد مسکونی در کشور امکان‌پذیر است

رئیس کمیسیون عمران مجلس تاکید کرد که ساخت یک میلیون واحد مسکونی در سال با وجود 500 هزار مهندس راه و ساختمان، نیروی انسانی، مصالح ساختمانی کافی، زمین برای ساخت و تسهیلات بانکی امکان پذیر است.


ساخت سالیانه یک میلیون واحد مسکونی در کشور امکان‌پذیر است-معاونت حقوقی و امور مجلس صداوسیما محمدرضا رضائی کوچی نماینده جهرم در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار معاونت حقوقی و امورمجلس صداوسیما گفت: از نظر مجلس ظرفیت اجرای این قانون درکشور، با وجود 500 هزار مهندس راه و ساختمان، نیروی انسانی، مصالح ساختمانی کافی، زمین برای ساخت و تسهیلات بانکی وجود دارد.

وی سرمایه گذاری بانکها در بخش مسکن را به معنای تولید و اشتغالزایی در کشورعنوان کرد وافزود: در سال جهش تولید باید ظرفیت های کشور را بالا ببریم که یکی از آنها ساخت مسکن است چون در شرایط فعلی به دلیل نیاز کشور از داشتن چندین میلیون واحد مسکونی عقب هستیم.

رضایی با بیان اینکه وزارت راه و شهرسازی به دلیل حجم بالای وظایف قادر به تمرکز در بخش مسکن نیست تصریح کرد: بنظر می رسد باید حوزه شهرسازی از بخش راه که وظایف کلان و گسترده ای دارد جدا شود تا تمرکز در بخش شهرسازی بتواند صورت گیرد، البته در شرایط فعلی نباید ساخت مسکن را تنها به یک وزارتخانه سپرد بلکه باید اکثر سازمان ها و دستگاهها در این زمینه مشارکت نمایند.

رئیس کمیسیون عمران مجلس جانمایی برای ساخت انبوه مسکن را دارای اهمیت دانست و گفت: نقصی که امروز در مسکن مهر وجود دارد عدم جانمایی مناسب است که در مصوبه مجلس در خصوص ساخت یک میلیون واحد مسکونی دیده شود،‌ داشتن آب، برق، گاز، خدمات مخابرات ، مدرسه، پلیس و درمانگاه و به عبارتی خدمات عمومی امر بسیار مهمی است که امروز در مسکن مهر این نقص دیده می شود.

وی افزود: مسکن مهر علی رغم اینکه اقدام خوبی در خانه دار شدن مردم بود اما ایرداتی مثل جانمایی داشت وشاهدیم که برخی برروی گسل ساخته شد که با رانش و یا با فروکش کردن زمین مواجه شد، خوشبختانه در قانون مجلس به نکات مثبت مسکن مهر توجه شده و نکات منفی کنار گذاشته شده که براین مبنا نظارت دقیق، کیفیت ساخت و سازها و جانمایی مناسب و خدمات عمومی و حتی منابع برای ایجاد این زیر ساخت ها درنظر گرفته شده است.

رئیس کمیسیون عمران مجلس در پاسخ به اینکه آیا دولت سیزدهم می تواند چنین قانونی را اجرایی کند گفت: دولت آمادگی خود را اعلام کرده ومجلس اصرار برای ساخت یک میلیون واحد در سال دارد لذا مصمم هستیم که هر دو هفته وزیر راه و شهرسازی در کمیسیون حاضر شود و با حمایت مجلس این اتفاق بیافتد.

رضایی تاکید کرد: ساخت یک میلیون واحد مسکونی در سال، به این معناست که متوسط روزانه 2هزار و 700 واحد به مردم تحویل داده شود این اقدام کار آسانی نیست ولی امکان اجرایی شدنش وجود دارد.لینک کوتاه : http://local.dlpirib.ir?2fe7269c77565

واژگان کلیدی