۱۴۰۰ يکشنبه ۴ مهر
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۶/۲۴

دهنوی: صدور مجوز در کشور ما منجر به ایجاد رانت و فساد در این مسیر شده است

عضو هیئت رئیسه مجلس با بیان اینکه صدور مجوز در کشورهای پیشرفته به منزله پایان رقابت نیست بلکه سرآغازی برای شروع کسب و کار می‌باشد گفت: اما در کشور ما این مجوز است که قیمت پیدا کرده است که خود منجر به ایجاد رانت و فساد در این مسیر شده است.


صدور مجوز در کشور ما منجر به ایجاد رانت و فساد در این مسیر شده است-معاونت حقوقی و امور مجلس صداوسیما به گزارش خبرنگار معاونت حقوقی و امور مجلس صدا و سیما؛ سید محسن دهنوی عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی روز چهارشنبه 24 شهریور در جلسه علنی مجلس و در جریان بررسی گزارش کمیسیون جهش و رونق تولید در موضوع طرح تسهیل صدور برخی مجوزهای کسب و کار در موافقت با آن اظهار داشت: ما در شهرستان‌های مختلف شاهد جوانان تحصیل کرده و بیکاری هستیم که علت این بیکاری و عدم اشتغال به سختی محیط کسب و کار برمی‌گردد.

وی افزود: وقتی پول زیادی در کشور ما وجود ندارد که به جوانان وام بدهیم، بایستی بکوشیم موانع را از جلوی فعالیت آنها برداشته و زمینه توسعه فعالان اقتصادی را فراهم آوریم.

نماینده تهران تصریح کرد: متأسفانه رتبه جهانی ایران در شاخص سهولت کسب و کار 120 از 190 کشور دنیا است که این افتضاح جایگاه به مقررات دست و پاگیر در کشور بازمی‌گردد.

وی افزود: برای تاسیس یک مزرعه پروش ماهی 130 مدرک با دو سال زمان نیاز است ضمن اینکه برای ایجاد یک گاوداری 118 مدرک و تاییدیه و یک سال و نیم وقت می‌خواهد.

عضو هیات رئیسه مجلس اظهار داشت: در دنیا گرفتن مجوز به منزله روبان خط پایان رقابت میان کسب و کارها نیست، بلکه صدور مجوز، نقطه شروع کار است، نه پایان کار؛ متأسفانه صدور مجوز در کشورمان قیمت پیدا کرده است.

دهنوی گفت: دریافت مجوز درمانی 70 میلیارد تومان قیمت دارد که این مجوز را فقط افراد پولدار می‌توانند بگیرند که رابطه داشته باشند این در حالی است که در اطراف تهران کمبود فضای بیمارستانی وجود دارد.

وی افزود: طرح تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار در کشور حداقل 500 هزار شغل ایجاد خواهد کرد و در شرایط فعلی با کدام سرمایه می‌خواهیم 500 هزار شغل ایجاد کنیم، لذا باید بکوشیم فضای کسب و کار را در کشور بهبود ببخشیم.

وی در پایان گفت: تولید باید در کشورمان ارزش داشته باشد نه اخذ مجوز قیمت پیدا کند.


لینک کوتاه : http://local.dlpirib.ir?ccc6fdad77662

واژگان کلیدی