۱۴۰۰ چهارشنبه ۲۸ مهر
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۷/۲۱

حسن پور: برنامه ریزی دقیق مجلس و دولت از کسری بودجه جلوگیری می کند

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس اعتقاد دارد اگر برنامه ریزی برای بودجه سال آینده بر اساس شاخص های تعیین شده ازسوی مجلس و تدوین دولت صورت گیرد قطعا کسری بودجه سال 1401 وجود نخواهد داشت.


برنامه ریزی دقیق مجلس و دولت از کسری بودجه جلوگیری می کند-معاونت حقوقی و امور مجلس صداوسیما شهبازحسن پوربیگلری نماینده مردم بردسیر و سیرجان در مجلس شورای اسلامی  در گفت‌وگو با خبرنگار معاونت حقوقی و امورمجلس صداوسیما گفت: کسری بودجه برای کشور جز ضرر و خسران چیزی به همراه ندارد، کسری بودجه باعث تورم شده  و منجر به چاپ و تکثیر پول بدون پشتوانه ای می شود که در اختیار مردم قرار می گیرد، بنابراین چه ضرروتی دارد در شرایطی که  روز به روز سفره مردم کوچکتر می شود دستگاههای متولی بودجه، به این روند کمک کنند.

وی تاکید کرد: در هفته گذشته کمیسون آیین نامه داخلی مجلس دستور العمل و طرحی را آماده کرد که بر اساس آن دولت مکلف می شود به نحوی برنامه ریزی کند که کسری بودجه وجود نداشته باشد اما اینکه دولت ها تا چه میزان پایبند باشند مربوط به پاسخگویی آنان است.

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی گفت: دولت و مجلس هر دو باید پاسخگوی مطالبات به حق مردم باشند و ضرورتی ندارد که تا این میزان پروژه نیمه تمام در کشور وجود داشته باشد، پروژه های جدید کلنگ زنی شود و نتوانیم آنرا به اتمام برسانیم و سطح توقعات را بالا ببریم.

وی در خصوص منابع درآمدی بودجه به جز فروش نفت افزود: کشور ما از پتانسیل و ظرفیت بالایی در بحث منابع طبیعی برخوردار است امروز 6 هزار معدن راکد در کشور داریم که در برنامه ششم توسعه و اسناد بالا دستی بصورت خیلی شفاف قانونگذار مصوب کرد تا بر اساس این قوانین پیشران اقتصاد کشور به جای درآمدهای نفتی، درآمدها حاصل از معادن باشد.

حسن پور با بیان اینکه جلوگیری از فرار مالیاتی یکی از راههای درآمدی در بودجه است تصریح کرد: تک نرخی شدن ارز، تکلیف را یکبار برای همیشه روشن می کند و از طرفی  مشخص شدن هزینه های پنهان دربحث حامل های انرژی هر کدام سر فصل جدیدی است که باید جدا گانه به آنها پرداخت.

وی در ادامه گفت: البته با توجه به رویکردی که درمطالبات نمایندگان و سفرهای استانی دولت دیده می شود بنظر می رسد اگراین وعده ها بخواهد محقق شود نیازمند بودجه ای هنگفت هستیم که می تواند ما را با کسری مواجه کند اما اگر بحث اتمام پروژه های قبلی باشد و دولت به دنبال چابک سازی باشد و سازمان برنامه و بودجه و تیم اقتصادی دولت به دنبال راهکار جدید باشند کسری بودجه نخواهیم داشت.لینک کوتاه : http://local.dlpirib.ir?9fbb8e8d87956

واژگان کلیدی

قاب رسانه

طرح شفافیت آراء باید کارشناسی شود/چگونگی قرارگرفتن این طرح در دستورکار مجلس

سید نظام الدین موسوی، سخنگوی هیئت رئیسه مجلس با حضور در مجله صبحگاهی شبکه 5، توضیحاتی در خصوص طرح شفافیت آراء نمایندگان ارائه کرد.

آقای ظریف ضمائم برجام که تعهد آور بوده را نخوانده است

سید محمود نبویان، نماینده مردم تهران و نایب رئیس کمیسیون اصل نود مجلس تاکید کرد که آقای ظریف اعلام کرده ضمائم برجام که تعهداتی برای ایران به همراه داشته را نخوانده است.