۱۴۰۰ دوشنبه ۱۵ آذر
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۸/۲۸
عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی

تخصیص به موقع اعتبارات مشکل خوزستان را حل می کند

عضو مجمع نمایندگان استان خوزستان اظهار امیدواری کرد که با استقرار دولت سیزدهم و تخصیص به موقع اعتبارات مشکل فاضلاب استان هر چه سریعتر حل و فصل شود.


 تخصیص به موقع اعتبارات مشکل خوزستان را حل می کند_معاونت حقوقی و امور مجلس صدا و سیما  به گزارش معاونت حقوقی و امور مجلس صدا و سیما مجتبی یوسفی عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی و نماینده اهواز با حضور در برنامه تهران 20 در خصوص مشکلات فاضلاب خوزستان گفت: در اوایل دهه 90 با مصوبه مجلس مقررشد که 3 در صد از بودجه نفت برای رفع محرومیت به مناطق محروم و مناطق نفت خیز کشور تخصیص داده شود ، یعنی اگر قرار بود 1 میلیارد تومان بودجه به خوزستان تخصیص دهند طبق، این مصوبه باید 300 میلیون تومان مازاد بر آن یک میلیارد در بودجه به خوزستان اعطا می شد که جمعا 1 میلیارد و 300 میلیون کل بودجه محسوب می شد.

عضو کمیسیون عمران افزود: اما اتفاقی که در تخصیص بودجه افتاد این بود که به جای یک میلیاد تومان، بودجه را به 700 میلیون تومان تقلیل داده شد و 3 درصد را به 700 میلیون اضافه کردند تا در نهایت به همان یک میلیارد بودجه تخصیص یافته اولیه برسند.

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: مقام معظم رهبری درسال 1398 بعد از آب گرفتگی در شهرهای استان خوزستان طی دستوری 100 میلیون یورو برای حل مشکلات فاضلاب استان خوزستان از صندوق توسعه ملی مقرر کردند که از این 100 میلیون یورو، تنها 35 میلیون یورو به استان خوزستان رسید! مقام معظم رهبری با اختصاص 100 میلیون یورو برای رفع مشکلات مربوط به آب و فاضلاب اهواز موافقت کرده بودند که متاسفانه به دلیل تاخیر در انجام تکالیف قانونی توسط وزارت نیرو و سازمان برنامه و بودجه، این اعتبار جذب نشد و تنها 50 میلیون یورو برای سال گذشته اختصاص پیدا کرد که در واقع تا پیش از آغاز فعالیت مجلس یازدهم تنها 10 میلیون یورو از این اعتبار پرداخت شده بود که با پیگیری مجلس یازدهم 50 میلیون یورو به صورت کامل اختصاص پیدا کرد اما متاسفانه 50 میلیون یوروی باقی مانده بعدی به دلیل تاخیر در اجرا تخصیص پیدا نکرده است.

وی گفت:مسئولین باید پاسخ دهند که 50 میلیون یوروی سال 99 چه شد ، یوروی صندوق توسعه ملی پول نقد بود و طبق نرخ روز 30تومان، حدود 1500 میلیارد تومان می شد ولی آنچیزی که دربودجه قرار دادند 750 میلیارد تومان شد.

یوسفی تاکید کرد: پولی که مقام معظم رهبری داده بودند دولت قبل نادیده گرفت و اشکال بعدی تخصیص 35 میلیون یورور بود حالا سوال این است که بقیه پول تا 50 میلیون یورو کجا رفته است یعنی 15 میلیون یورو کجا است.

وی با بیان اینکه با استقرار دولت جدید دریکماه گذشته خوشبختانه اهواز تبدیل به کارگاه عمرانی شده گفت: حدود 70 تا 80 پیمانکار مستقر شده اند اما اشکال این است که از کل تخصیصی که 800 میلیارد تومان مجلس در بودجه مقرر کرده 100 میلیارد تومان اوراق است واشکال بعدی این است که قرارگاه خاتم باید 25 درصد به عنوان فایناس داخلی پول بیاورد که تا الان بلاتکلیف است.

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در سال 84 و 85 وام بانک جهانی برای حل مشکل خوزستان دریافت شده افزود: مدیران وقت درمورد هزینه کرد این وام و ساخت شبکه فاضلاب نیز باید پاسخ بدهند لذا خوزستان قصه پر غصه ای است که باید در مورد اتفاقاتش پاسخگو باشند.

وی در ادامه گفت: خوشبختانه با شروع دولت سیزدهم انقلابی در افزایش پیمانکاران برای مسئله فاضلاب انجام گرفته است ولی نگرانی ما این است که تخصیص ها به موقع صورت بگیرد و هر دستگاه حفاری که نقطه ای را حفر می کند آنرا بر طرف و آسفالت کند تا تردد مردم با مشکل مواجه نشود.

یوسفی درادامه اعلام کرد که قرار است مجلس با استفاده از ظرفیت ماده 234، سازمان برنامه وبودجه را همین هفته به دستگاه قضایی معرفی کند تا متخلفین به قاضی توضیح دهند که ما به تفاوت 35 میلیون یورو با 50 میلیون یوروکجا رفته است . 


لینک کوتاه : http://local.dlpirib.ir?dfec222e98450

واژگان کلیدی