۱۴۰۰ دوشنبه ۱۵ آذر
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۹/۱

عده‌ای خاص از ریخت و پاش ارز 4200 تومانی بهره‌مند شدند

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با تاکید بر اینکه باید اقتصادمان را سامان دهیم، گفت: باید به سمتی برویم که ریخت و پاش‌ها و حیف و میل های ارز 4200 که عده‌ای خاص از آن بهره می‌برند، را حذف کنیم.


عده‌ای خاص از ریخت و پاش ارز 4200 تومانی بهره‌مند شدند به گزارش معاونت حقوقی و امور مجلس صدا و سیما؛ جعفر قادری عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: اگر دولت بتواند قیمت‌ها را واقعی‌تر کند و به سمت و سویی برود که ریخت‌ و پاش و حیف و میل هایی که به خاطر ارز 4200 تومانی هم‌اکنون در جامعه وجود دارد را کنترل و حذف کند می‌توانیم اقتصاد خود را سامان دهیم.

وی افزود: حذف ارز 4200 تومانی بدون برنامه ریزی قطعاً آثار و پیامدهای تورمی دارد. به همین دلیل مجلس به دو فوریت این لایحه رأی نداد و همه نمایندگان نگران تبعات حذف ارز 4200 تومانی هستند.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس تصریح کرد:‌ حذف ارز 4200 تومانی برای نان و دارو امکانپذیر نیست و ناچاراً دولت باید تخصیص ارز برای آن را ادامه دهد و اگر هم بنای تعدیل آن را دارد نباید خیلی آثار و تبعات تورمی داشته باشد.

قادری با بیان اینکه پیشنهاد دولت برای حذف ارز 4200 تومانی در کالاهای اساسی به گونه‌ای است که فقط ارز برای نان و دارو باقی بماند، خاطرنشان کرد: به نظر می‌رسد اگر به سمت و سویی برویم که قیمت‌ها به مرور تعدیل شود بهتر است. چرا که حذف یکباره ارز 4200 تومانی می‌تواند به جامعه شوک وارد کند.

وی خاطرنشان کرد: در شرایط فعلی ما با دو گونه قیمت‌ کالایی که با ارز 4200 تومانی  و با ارز آزاد وارد شده است مواجه هستیم و اگر قیمت تمامی اجناس آزاد شود قطعاً قیمت‌ها بینابین قرار می‌گیرد و حتی اگر کالایی هم با قیمت ارز آزاد وارد شده کاهش پیدا خواهد کرد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: طبیعی است که وقتی ارز 4200 تومانی کالاهای اساسی حذف شود بر تعداد خانوارهای زیر خط فقر افزوده می‌شود به همین دلیل حذف ارز 4200 تومانی قطعاً تورم‌زا است ولی باید بدانیم که دولت هم منابع ارزی لازم را در اختیار ندارد.


لینک کوتاه : http://local.dlpirib.ir?cddd7e4f98477

واژگان کلیدی