۱۴۰۰ دوشنبه ۱۵ آذر
تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۹/۲

دلالان دام با آمارهای جعلی نهاده‌های دامی می‌گیرند

عضو کمیسیون برنامه مجلس با بیان اینکه 20 تا 30 درصد تخلف در توزیع نهاده‌های دامی وجود دارد، گفت: عده‌ای ماهانه سهمیه‌ نهاده‌های خود را دریافت کرده و آن را در بازار آزاد به فروش می‌رسانند.


دلالان دام با آمارهای جعلی نهاده‌های دامی می‌گیرند به گزارش معاونت حقوقی و امور مجلس صدا و سیما به نقل از فارس؛ بهروز محبی نجم‌آبادی عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی با اشاره به اخلال در توزیع نهاده‌های دامی اظهارداشت: دولت باید مابه‌‌التفاوت حذف ارز 4200 تومانی که پیش از این برای واردات کالاهای اساسی در نظر گرفته می‌شد را به ذی‌نفعان نهایی آنها برساند.

وی افزود: وقتی ارز 4200 تومانی حذف شود قطعاً کالاهای مشمول آن در حلقه کالاهای عرضه 25 هزار تومانی قرار می‌گیرند و عملاً جهش قیمت رخ می‌دهد.

 عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس تصریح کرد: 30 درصد نهاده‌های دامی فقط با ارز 4200 تومانی تأمین شده و به دامدار می‌رسد اما این مقدار کافی نیست زیرا دامدار باید 70 درصد نهاده‌های دامی مورد نیاز را از بازار آزاد تهیه کند.

محبی‌نجم آبادی گفت:‌ با پایش صورت گرفته در برخی مناطق متوجه شدیم حدود 20 تا 30 درصد تخلف در توزیع نهاده‌های دامی وجود دارد به طوری که حتی دامی هم وجود نداشته و ماهانه سهمیه‌ نهاده‌های خود را دریافت می‌کردند و سپس آن را در بازار آزاد به فروش می‌رساندند. به طور مثال یک دامدار اعلام کرده که 700 رأس گوسفند دارد اما وقتی به وی مراجعه کردیم متوجه شدیم که اصلاً دامی وجود ندارد و او هر ماه برای 700 گوسفند نهاده‌ دریافت می‌کرده است.

وی افزود: باید به کمک بسیج و نیروهای مردمی تخلفات در توزیع نهاده‌های دامی را با کامل کردن نظارت‌ها کاهش دهیم و همه دام‌ها در ایران پلاکدار و شناسنامه‌دار باشند تا بتوانیم دقیقاً آنها را رصد کنیم چرا که بایستی نهاده به دام واقعی داد نه به آمار و ارقام.


لینک کوتاه : http://local.dlpirib.ir?81ea1f1b98478

واژگان کلیدی