۱۴۰۰ سه شنبه ۵ بهمن
زمان انتشار : ۱۴۰۰/۱۰/۲۱ - 11:01

بررسی گزارش کمیسیون عمران در مورد جهش تولید مسکن در مجلس ؛

ناکارآمدی در امر تأمین مسکن ناشی از فقدان سیاست‌گذاری است

سخنگوی کمیسیون عمران در توضیح گزارش نظارتی کمیسیون متبوع خود درباره اجرای قانون جهش تولید مسکن به دلایل ناکارآمدی‌ در امر تأمین مسکن از جمله فقدان سیاست‌گذاری‌های مشخص پرداخت.


ناکارآمدی در امر تأمین مسکن ناشی از فقدان سیاست‌گذاری است-معاونت حقوقی و امور مجلس صداوسیما به گزارش خبرنگار معاونت حقوقی و امورمجلس صداوسیما؛ عبدالجلال ایری در جلسه علنی امروز سه‌شنبه 21 دی ماه مجلس شورای اسلامی گزارش کمیسیون عمران مجلس در خصوص نحوه اجرای قانون جهش تولید مسکن مصوب 17/5/1400 را به استناد ماده 107 قانون  آیین‌نامه داخلی مجلس به شرح زیر قرائت کرد:

بر اساس اصل 31 قانون اساسی ، داشتن مسکن متناسب با نیاز، حق هر فرد و خانوار ایرانی است. به استناد این اصل ، دولت موظف است با رعایت اولویت ، برای آن ها که نیازمندترند به خصوص روستانشینان و کارگران، زمینه اجرای این اصل را فراهم آورد. براساس ماده (59) قانون برنامه ششم توسعه و در چهارچوب قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن مصوب 25/02/1387 ، نهادهایی مانند وزارت راه و شهرسازی،وزارت کشور، بنیاد مسکن و شهرداری ها مکلفند نسبت به بازآفرینی ، نوسازی و احیای 270 محله در سال، براساس مطالعات مصوب ستاد بازآفرینی شهری طبق گونه های مختلف شامل بافت ناکارآمد، تاریخی، سکونتگاه های غیررسمی و حاشیه ای و بهبود دسترسی به خدمات و ارتقای زیرساخت ها با رویکرد محله محور طبق قوانین و مقررات مربوطه اقدام کنند. علاوه بر این به استناد بند (ب) همین ماده، دولت مکلف است به منظور نوسازی خانه های روستایی و کاهش آسیب پذیری سکونتگاه های روستایی و تأمین مسکن دهک های کم درآمد در شهرهای کوچک، منابع مالی، تسهیلات ارزان قیمت و زمین مورد نیاز را در قالب بودجه سنواتی در طول برنامه تأمین کند. دولت میبایست در طول 5 سال اجرای برنامه توسعه اقداماتی همچون  بهسازی و نوسازی سالانه حداقل 200 هزار واحد مسکونی روستایی با پرداخت تسهیلات ارزان قیمت با کارمزد پنج درصد و نیز تأمین منابع مالی و تسهیلات ارزان قیمت و زمین مورد نیاز برای کمک به ساخت یا خرید سالانه حداقل 150 هزار واحد مسکن اقشار کم درآمد در شهرها ( با اولویت شهرهای زیر صدهزارنفر جمعیت) را انجام میداد.

به استناد گزارش دیوان محاسبات کشور مندرج در تارنمای این سازمان ، طرح اقدام ملی مسکن به عنوان شاخص ترین طرح دولت قبل در حوزه تأمین مسکن، از زمان آغاز یعنی سال 1398 تا پایان تیرماه 1400 از پیشرفت عملیاتی مناسبی برخوردار نبوده است ودر عمل طرح اقدام ملی مسکن در اغلب استان ها تا 6 ماهه نخست سال 1400 پیشرفت چندانی نداشته است.

در همین راستا مطابق با گزارش وزارت راه و شهرسازی تا آذرماه 1400، از مجموع حدود 19 میلیون خانوار شهری ، بالغ بر (8) میلیون خانوار، فاقد مسکن ملکی هستند. از این تعداد بالغ بر 4/3 میلیون خانوار در مجموع 3دهک اول درآمدی قرار دارند. لازم به ذکر است طول دوران انتظار خرید مسکن برای دهک اول تا سوم درآمدی بدون حمایت دولت به طور متوسط (120) سال برآورد شده است که با طول دوران انتظار مطلوب یعنی (25)سال، حدود (95) سال فاصله دارد. از این رو 3 دهک اول درآمدی در اولویت حمایت برنامه های تأمین مسکن می باشند.

از همین رو به منظور رفع معضلات ناشی از کسری تولید مسکن طی سال های اخیر و برنامه ریزی و تامین نیاز سالانه مسکن کشور ، مجلس شورای اسلامی در دوره سیزدهم، قانون جهش تولید مسکنرا در تاریخ 17/5/1400 مصوب نمود. متأثر از آنچه که به طور اجمالی از وضعیت نامناسب اجرای طرح ملی مسکن در کشور بیان شد و نیز با توجه به تعهد افزایش میزان تولید مسکن از حدود (400) هزار واحد مسکونی در طرح اقدام ملی به حدود (1) میلیون واحد مسکونی در سال، مطابق با قانون جهش تولید، و در راستای انجام وظایف نظارتی نمایندگان مردم در خانه ملت بر کم و کیف عمل به تعهدات مذکور از جانب دولت، اعضای کمیسیون تخصصی عمران مجلس شورای اسلامی برآن شدند تا کیفیت اقدامات دولت را در عمل به تکالیف قانونی در برخی از حوزه های مهم و اصلی در تولید مسکن درکشور به ویژه در قالب قانون جهش تولید، مورد کندو کاو و بررسی دقیق قرار دهند.

بنا بر گزارش عملکرد ارائه شده از جانب وزارت راه وشهرسازی به کمیسیون عمران، تا مورخ آذر1400، اقداماتی در حوزه برنامه ریزی، اقتصاد و تولید مسکن توسط این وزارتخانه انجام گرفته است که اهم آن عبارتند از:

1- انجام نیازسنجی زمین و مسکن به تفکیک شهری و استانی برای تولید سالانه مسکن و ابلاغ به استان ها و دستگاه های اجرایی متولی

2- تدوین برنامه های عملیاتی و اجرایی

3- ثبت نام از 258/226/2 متقاضی در 31 استان و 620 شهرستان

4- تأمین و مکان یابی برای احداث 4/2 میلیون واحد مسکونی که از این تعداد زمین به ظرفیت 580هزار واحد مسکونی در 570 شهر تأمین و از متقاضیان ثبت نام صورت پذیرفته است و مابقی زمین ها در دست تغییر کاربری و یا الحاق به محدوده شهرها هستند.

لازم به اشاره می باشد که قانون جهش تولید مسکن مصوب 17/05/1400 دارای 25 ماده و 32 تبصره و 7 آیین نامه ، دستورالعمل و شیوه نامه اجرایی می باشد که تاکنون علیرغم گذشت مهلت قانونی به تصویب نرسیده است.

در ادامه به اهم ارزیابی های صورت گرفته پیرامون اقدامات قانون جهش تولید مسکن در سه حوزه اشاره می گردد:

حوزه  نخست : تأمین مالی

1- وفق تبصره (2) ماده (3) قانون جهش تولید، وزارت راه و شهرسازی مکلف شده است حداکثر تا 2 ماه پس از لازم الاجرا شدن این قانون، اساسنامه ایجاد صندوق ملی مسکن را به تصویب هیأت وزیران برساند، که تاکنون این امر صورت نگرفته است.

2- ابهام در منابع قابل تخصیص به حساب صندوق ملی مسکن با گذشت بیش از 3 ماه از ابلاغ قانون از دیگر موارد قابل توجه می باشد به گونه ای که بررسی ها حکایت از عدم تخصیص اعتبارات مصوب در حوزه ردیف های بودجه ای سال 1400 و نیز مالیات های مرتبط با بخش مسکن از سوی سازمان برنامه و بودجه و وزارت امور اقتصادی و دارایی دارد. ضمنا"به استناد گزارش وزارت راه و شهرسازی تاکنون از محل منابع قانون بودجه سال 1400 کل کشور، هیچ مبلغی به حساب ملی مسکن واریز نشده  است.

3- مطابق با ماده (4) قانون جهش تولید و نیز جزء (10) بند (الف) تبصره (18) قانون بودجه سال 1400 کل کشور، بانک ها و موسسات اعتباری موظف اند در سال جاری (20درصد) حجم تسهیلات خود را که معادل (360) هزار میلیارد تومان می شود در قالب قانون جهش تولید مسکن به متقاضیان پرداخت کنند و در صورت امتناع از انجام این تکلیف، مطابق با تبصره (5) همین ماده قانونی، (20 درصد) جریمه مالیاتی به آن ها تعلق می گیرد. اما با گذشت 9 ماه از سال جاری هنوز بانک ها به تکلیف خود در ارائه انواع تسهیلات ساخت و نوسازی مسکن، مطابق با قانون بودجه سال 1400، عمل نکرده اند و اصولاً به دلیل طولانی بودن دوره بازپرداخت وام های مسکن، اغلب آن ها تمایلی به پرداخت این نوع تسهیلات نشان نمی دهند به گونه ای که به استناد گزارش بانک مرکزی طی سه سال گذشته حداکثر (5درصد) از وام های بانکی به بخش مسکن اختصاص داده شده است.

حوزه دوم : سازوکار تأمین مصالح ساختمانی

بازبینی تجربیات طرح های مسکن مهر و اقدام ملی مسکن نشان میدهد که در بخش « سازو کار تأمین مصالح ساختمانی» موارد ذیل از جمله مهمترین مشکلات و آسیب هایی بوده اند که منجر به توقف طرح های مذکور شده اند:

1- کمبود سیمان و فولاد حین عملیات اجرایی و پیشرفت فیزیکی کار در مقاطع مختلف، عامل بروز اختلال جدی در روند اجرای پروژه ها بوده است که این عارضه به ویژه با توجه به تعداد بالای واحدهای مسکونی در حال ساخت قابل ملاحظه است.

2- افزایش ناگهانی قیمت مصالح ساختمانی باعث رکود و توقف برخی از پروژه ها شده است.

3- بروز انحصارگرایی و فساد درارائه خدمات توسط شرکت های محدود و وابسته به نهادهای دولتی یکی از موارد قابل توجه میباشد.

لذا در قانون جهش تولید مسکن، با تغییر رویکرد های پیشین، امکان پیش خرید و سایر ابزارهای پوشش ریسک خرید مصالح ساختمانی در بورس کالا ( به ویژه فولاد و سیمان) به عنوان راه حل مشکلات در قالب ماده (13) قانون و تبصره های آن، ارائه شده است که تاکنون وزارت امور اقتصاد ودارایی در انجام وظیفه فراهم آوردن امکان پیش خرید مصالح در بورس کالا و وزارتین صمت و راه و شهرسازی در تدوین آیین نامه مربوطه، اقدام موثری صورت نداده اند.

حوزه  سوم : تأمین زمین

در حوزه تأمین زمین مورد نیاز برای تولید مسکن که مشمول مواد (7) تا (12) قانون جهش تولید مسکن می باشد، موارد زیر قابل ذکر است:

1- به استناد ماده (10) قانون، کلیه وزارتخانه ها، موسسات و دستگاه های دولتی و همچنین شرکت هایی که (100درصد) سرمایه و سهام آن ها متعلق به دولت است، مکلف هستند ظرف دو ماه از تاریخ لازم الاجرا شدن این قانون ، بنابردرخواست وزارت راه و شهرسازی، نسبت به واگذاری و تحویل رایگان اراضی در اختیار خود در چهارچوب مکان یابی موضوع ماده (6) قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن، اقدام کنند. بررسی‌های کمیسیون حاکی از آن است که دستگاه‌های مکلف به واگذاری اراضی، همچون روال گذشته از عمل به این تکلیف قانونی سرباز زده اند اما نکته مهمتر آن است که وزارت راه و شهرسازی و سازمان ثبت اسناد و املاک کشور اهتمام و جدیت لازم در تحقق ضمانت اجرایی مقرر در متن این ماده قانونی مبنی بر انتقال ملک و صدور سند مالکیت این اراضی به نام دولت ظرف یک ماه پس از اعلام وزارت راه و شهرسازی ، مصروف ننموده اند.

2- مطابق با تبصره ماده (12) قانون جهش تولید مسکن، وزارت راه و شهرسازی موظف است ضمن استفاده از ظرفیت های توسعه اراضی موضوع این قانون، ظرف مدت یکسال نسبت به بازپس گیری آن دسته از اراضی واگذار شده قبلی که مطابق مفاد قرارداد احداث نشده است، اقدام نماید و آیین نامه اجرایی این ماده را ظرف 2ماه پس از لازم الاجرا شدن قانون تهیه و به تصویب هیات وزیران برساند، که تاکنون محقق نشده است.

جمع بندی و ارائه پیشنهادها

1- ناکارآمدی در امر تأمین مسکن و عدم مطلوبیت کیفی آن طی چند سال اخیر در کشور، صرف نظر از مسائل مربوط به اقتصاد کلان، بیشتر ناشی از فقدان سیاستگذاری مشخص در این حوزه توسط متولیان و پیرو آن عمل ننمودن به تکالیف مقرر در قوانین مرتبط با حوزه مسکن شهری و روستایی توسط دستگاه های اجرایی مسئول بوده است. به گونه ای که با ادامه روند فعلی بیم آن می رود که این قانون نیز به سرنوشت طرح های مشابه چند سال اخیر در حوزه تولید مسکن دچار شود.

2- دولت باید در اسرع وقت نسبت به تعیین تکلیف سازوکار دخالت بخش خصوصی و انبوه سازان و همچنین ایفای نقش خود به عنوان مجری یا راهبر، شفاف سازی و رفع ابهام نماید.

3-  وزارت راه و شهرسازی می بایست به عنوان متولی اصلی اجرای قانون جهش تولید، روند اجرایی شدن دقیق قانون را با جدیت تمام پیگیری نماید و در اسرع وقت نسبت به بازنگری « طرح جامع مسکن» و تصویب آن در شورای عالی مسکن به استناد حکم مندرج در تبصره (1) ماده (2) قانون، مبادرت ورزد.  همچنین لازم است این وزارتخانه و سایر دستگاههای مشمول نسبت به نهایی کردن و ابلاغ آیین نامه های لازم التصویب به ویژه دهک بندی توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، مطابق با مهلت مقرر در متن قانون با هدف تسهیل اجرای قانون توسط دستگاه های مجری اقدام نمایند.

4-  با عنایت به گزارشات اخذ شده توسط کمیسیون عمران، مبنی بر عدم همکاری مناسب اغلب بانک ها در ارائه تسهیلات مسکن موضوع ماده (4) قانون، اولاً وفق تبصره (5) این ماده، سازمان امور مالیاتی کشور موظف است نسبت به اخذ جریمه مالیاتی برابر 20درصد تعهد انجام نشده از بانک های مستنکف در قالب بودجه های سنواتی، اقدامات قانونی لازم را به عمل آورد و (100درصد) منابع حاصل را به حساب خزانه داری کل کشور جهت واریز به صندوق ملی مسکن واریز نماید. ثانیا"  در این خصوص بانک مرکزی باید نظارت لازم بر عملکرد بانک های کشور اعمال نموده و گزارش آن را مستمراً به کمیسیون های تخصصی مجلس شورای اسلامی ارائه نماید. ثالثا لازم است تدابیر لازم توسط وزارت راه و شهرسازی و بانک مرکزی برای تعیین اقساط تسهیلات اعطایی متناسب با استطاعت جامعه هدف قانون به کار گرفته شود.

5- به استناد مکاتبه سازمان برنامه و بودجه به شماره (5115501) مورخ 11/10/1400، اعتبارات صندوق ملی مسکن در لایحه بودجه 1401 در قالب بند (الف) تبصره (11) بالغ بر 100 هزار میلیارد ریال و ردیف 21 جدول مربوط به تبصره (14) بالغ بر 50 هزار میلیارد ریال پیش بینی شده است. علاوه بر این ردیف بودجه شرکت دولتی با کد دستگاهی (296100) در لایحه بودجه با اعتباری معادل 80 هزار میلیارد ریال پیش بینی شده است که به لحاظ منبع اعتباری دارای ابهام است که حتی با فرض تخصیص 100 درصدی، منابع یادشده تکافوی تحقق اهداف قانون جهش تولید مسکن را نمی نماید. از سوی دیگر ساز و کار تامین سایر منابع درآمدی مندرج در متن ماده 3 قانون از جمله مالیات های حوزه زمین، مسکن و مستغلات مشخص نیست. قابل ذکر استلایحه بودجه 1401 در خصوص موارد یاد شده از شفافیت لازم برخوردار نمی باشد و لذا انتظار می رود نمایندگان محترم در جریان بررسی بودجه 1401، نسبت به این موضوع حساسیت لازم را معمول و برای رفع آن اهتمام ویژه نمایند.

6- نظر به این که یکی از چالش های اصلی به ویژه در حوزه تأمین خدمات ساختمانی، صدور مجوز های ساخت و ساز و پروانه ساختمانی ( موضوع مواد 14 و 23 قانون) می باشد، لازم است ضمن همکاری کامل شهرداری ها در این خصوص، از یک سو سازو کار اصلاحی برای بهبود شرایط صدور مجوز های ساخت و سازمانند تعیین نظام مسئولیت و تقسیم کار و ارائه خدمات هوشمند توسط دستگاه های مسئول به کار گرفته شود و از سوی دیگر نحوه جبران کاهش درآمد شهرداری ها به واسطه تخفیفات مقرر در قانون تدبیر گردد.

7- بررسی های صورت گرفته حاکی از وجود اشکالاتی در مالکیت و کاربری بخشی از اراضی مندرج در تفاهم نامه های منعقد شده بین وزارت راه و شهرسازی و دستگاه های اجرایی استلذا انتظار می رود وزارت راه و شهرسازی و سایر ارگان های ذیربط، تدابیر لازم و پیشگیرانه برای کاهش این دست از موانع را با هدف تسریع در فرآیند اجرای بهینه قانون و مانع زدایی از مسیر آن در دستور کار خود قرار دهند.

8- برای دستیابی به برنامه ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکونی در کشور، ملاحضات فنی و اجرایی ساخت مسکن و صنایع وابسته به آن باید مدنظر قرار گرفته به گونه ای که در کنار روش های عرفی و سنتی، متولیان و مجریان به سمت زمینه سازی و تدارک اجرای صنعتی سازی مسکن گام بردارند.

9- به استناد گزارشهای موجود هم اکنون بیش از دو میلیون و 800 هزار واحد مسکونی در بافت های فرسوده و ناکارآمد و حدود 12 میلیون نفر حاشیه نشین در این مناطق ساکن می باشند لذا لازم است اولاً در راستای حل این معضلات و همسو با تکلیف ماده 12 قانون جهش تولید مسکن دستگاه های اجرایی استانی و شهرداری ها نسبت به تعریف پروژه ها و طرح های بازآفرینی شهری مطابق با تکالیف مقرر در برنامه های توسعه و قانون جهش و اعلام عمومی آن مبادرت نمایند و ثانیاً دستگاه های خدمت رسان مدیریت شهری و نیز سازمان های برنامه و بودجه استان ها در حوزه بازآفرینی شهری برنامه ریزی و تخصیص اعتبارات لازم را داشته و گزارش اقدامات خود را به صورت مستمر ارائه نمایند.

10- ضعف کارشناسی و تخصصی در امر مکان یابی پروژه های مسکونی در طرحهای حمایتی مسکن، منجر به فراهم نشدن خدمات زیربنایی و روبنایی اولیه همچون راههای مواصلاتی و عدم بهره مندی از حمل و نقل، ارائه خدمات آموزشی و فرهنگی و خدمات بهداشتی شده است که نتیجه آن فقدان متقاضی برای تعداد قابل توجهی از واحدهای مسکونی است لذا وزارت راه و شهرسازی باید نسبت به مکان یابی بهینه این طرحها اهتمام ویژه ای را لحاظ نماید.

شایان ذکر است کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در راستای رسالت ذاتی خود مصمم است نظارت مستمر بر روند تولید مسکن شهری و روستایی کشور را در دستور کار خود قرار داده تا بدین ترتیب علاوه بر تنظیم اقدامات اجرایی این حوزه در چهارچوب راهبردهای تدوین شده در اسناد فرادست کلان، پشتیبان دولت در انجام وظایفی همچون تأمین رفاه اجتماعی شهروندان باشد. بدیهی است گزارش پیگیری ها و اقدامات کمیسیون در این خصوص مستمراً به استحضار مردم و  نیز نمایندگان مجلس شورای اسلامی خواهد رسید.

در ادامه نشست امروز برخی از نمایندگان مجلس به بیان عملکرد دولت در اجرای قانون مذکور و راه کارهای اجرای سریع تر آن پرداختند.

رضائی کوچی: ساخت یک میلیون مسکن در سال نیازمند فرماندهی میدان است

محمدرضا رضائی کوچی در جلسه علنی امروز (سه‌شنبه 21 دی ماه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی گزارش کمیسیون عمران در خصوص اجرای قانون جهش تولید مسکن گفت: در اصل 31 قانون اساسی به موضوع مسکن اشاره شده و در ماده 41 سند چشم‌انداز به حمایت از تأمین مسکن برای گروه‌های کم درآمد تأکید شده است. ماده 59 قانون برنامه ششم توسعه نیز وزارت راه و شهرسازی را مکلف کرده تا سالانه 270 محله را در زمینه بازآفرینی مورد توجه قرار دهد اما بر اساس آخرین گزارشات از 15 میلیون خانوار شهری  بیش از 8 میلیون خانوار فاقد سند ملکی هستند و این موضوع به معنای نیاز انباشته مسکن در سال‌های گذشته است.

نماینده مردم جهرم و خفر در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بیش از 50 درصد از نیاز انباشته مسکن متعلق به دهک‌های پایین جامعه است، اگر موضوع مسکن دهک‌های پایین را مورد توجه قرار ندهیم افراد دهک‌های یکم تا سوم برای صاحبخانه شدن به 120 سال زمان نیاز دارند. معنای این موضوع ورود جدی دولت در حوزه تأمین مسکن است.

وی با اشاره به اینکه در دولت قبلی متأسفانه طرح اقدام ملی مسکن موفق نبود و در بهترین استان‌ها این پروژه حداکثر 31 درصد پیشرفت داشته است، ادامه داد: مجلس یازدهم به خوبی نیاز مسکن را تشخیص داد، قانون جهش تولید مسکن توسط رئیس مجلس در تاریخ 30 شهریور ماه سال جاری ابلاغ شد، به جرأت می‌توان گفت این قانون یکی از مترقی‌ترین قوانین مصوب این مجلس بوده و تمامی مولفه‌های مورد نیاز تأمین مسکن در آن دیده  شده است.

رضائی کوچی با تأکید بر اینکه در روزهای اولیه آغاز ثبت نام در طرح مذکور بیش از دو میلیون و 200 هزار خانوار ثبت‌نام کردند که به معنای امید مردم به قانون مصوب مجلس است، عنوان کرد: بر اساس تبصره 2 قانون جهش تولید مسکن، وزارت راه و شهرسازی مکلف شد تا اساسنامه صندوق ملی مسکن را تهیه کند. این اقدام با تأخیر انجام شده و انتظار داریم دولت و وزارت راه و شهرسازی در تصویب این آیین‌نامه سرعت عمل بیشتری داشته باشند.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم با بیان اینکه صندوق ملی مسکن ابهاماتی دارد که باید رفع شود و تداوم آن اجرای قانون جهش تولید مسکن را با مشکل مواجه می‌کند، تصریح کرد: بانک‌ها مکلف شدند تا 260 هزار میلیارد تومان از منابع خود را به سمت تولید مسکن هدایت کنند، وزارت اقتصاد و بانک مرکزی به عنوان ناظر انتخاب شدند و جرائم مالیاتی برای بانک ها تعیین شده است، انتظار داریم بانک مرکزی نظارت دقیق‌تری داشته باشد.

رئیس کمیسیون عمران مجلس با اشاره به اینکه مالیات‌های مرتبط با حوزه مسکن از سوی سازمان برنامه و بودجه تخصیص پیدا نکرده است، افزود: درآمدهای ناشی از مالیات بر خانه‌های خالی، خانه‌های لوکس و زمین‌های بایر باید به سمت مسکن هدایت شود اما این اقدام از سوی سازمان برنامه و بودجه صورت نگرفته و در بودجه سال جاری تا این لحظه ریالی از منابع دولتی به صندوق ملی مسکن هدایت نشده است.

نماینده مردم جهرم و خفر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در بودجه سال آینده منابع پایداری برای صندوق ملی مسکن لحاظ شده است، انتظار داریم کمیسیون تلفیق این منابع را مد نظر قرار دهد، تصریح کرد: در حوزه مصالح با کمبود و گرانی سیمان و فولاد مواجه هستیم، قیمت ناپایدار مصالح باعث شده تا انبوه‌سازان و ساختمان‌سازان دچار سرگردانی شوند. وزارت اقتصاد مکلف شده تا امکان پیش‌خرید مصالح در بورس کالا را فراهم کند اما تاکنون این وظیفه انجام نشده است.

وی با اشاره به اینکه در زمینه انتقال زمین های دولتی به وزارت راه و شهرسازی تناقض قانونی وجود دارد، گفت: در بودجه 1400 دستگاه‌ها مکلف شدند زمین‌های خود را به فروش برسانند و هزینه‌های خود را تأمین کنند اما در قانون جهش تولید مسکن آمده است که اراضی باید در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار بگیرد. این تناقض باید در بودجه سال آینده برطرف شود.

رضائی کوچی با تأکید بر اینکه وزارت راه و شهرسازی مکلف شده تا زمین‌هایی که توسط دولت در اختیار اشخاص برای اجرای برخی از پروژه‌ها قرار گرفته است را بازگرداند که این موضوع نیز اجرایی نشده است، عنوان کرد: انتظار داریم وزیر راه و شهرسازی در طرح جهش تولید مسکن بازنگری کند و آیین‌نامه‌های پیش‌بینی شده را به منظور تسهیل امور و اجرای اقدامات سریع‌تر تصویب و ابلاغ کند.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم با اشاره به اینکه انتظار داریم بانک‌ها و بانک مرکزی هر چه سریعتر به موضوع جهش تولید مسکن ورود کنند، افزود: منابع مالی صندوق ملی مسکن شفاف نیست، تا این منابع مشخص نشوند قانون ظرفیت اجرایی ندارد. در بودجه سال آینده این منابع باید مشخص شود.

رئیس کمیسیون عمران مجلس با تأکید بر اینکه وزارت راه و شهرسازی باید نقش سیاست‌گذاری را ایفا کند، عنوان کرد: از شهرداران درخواست داریم برای اجرای قانون جهش تولید مسکن در زمینه صدور پروانه‌های ساختمان همکاری کنند و دولت نیز تخفیف پروانه‌های شهرداری را پرداخت نماید. برای ساخت یک میلیون مسکن در سال به فرماندهی میدان و قرارگاه نیاز داریم، انتظار دارم در وزارت راه و شهرسازی این قرارگاه تشکیل شود.

وی در پایان خاطر نشان کرد: در زمینه مکان‌یابی و جانمایی اجرای پروژه‌ها باید موضوع گسل‌ها، بستر و حریم رودخانه‌ها مورد توجه قرار گیرد.

محمدیاری: موازی کاری ها مانع از ارائه مسکن مناسب به مردم شده است

حسن محمدیاری در رابطه با گزارش کمیسیون عمران در مورد جهش تولید مسکن، گفت: براساس ماده 31 قانون اساسی مسکن مناسب حق قانونی هر فرد و خانواده است و با توجه به اولویت ها افرادی که آسیب پذیر تر هستند باید از مسکن مناسب برخوردار شوند.

نماینده مردم طوالش و رضوانشهر و ماسال در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: ما نمایندگان مناطق کم برخوردار در پیشانی مراجعات مردم قرار داریم و اکثر مطالبات آن ها به حق است اما متاسفانه یک سری موازی کاری هایی وجود دارد که سبب شده این روند با چالش روبه رو شود، روندی که علاوه بر قانون اساسی، مسئولان نظام نیز به این موضوع تاکید می کنند.

وی با بیان اینکه ما در حوزه پرداخت تسهیلات بانکی با مشکل مواجه هستیم، گفت: افراد کم برخوردار در مراجعه با بانک ها با مشکل روبه رو هستند و تسهیلات به سختی به آن ها پرداخت می شود و همچنین در خصوص مسکن روستایی با یک موازی کاری روبه رو هستیم و در اجرای ماده 4 و واگذاری اراضی روستایی از منابع طبیعی به بنیاد مسکن دچار تعلل شده ایم لذا اگر کاداستر اجرا شود قطعا این موضوع تسهیل خواهد شد.

محمدیاری ادامه داد: آنچه که مهم است نحوه اجرای قانون در جهت ایجاد تسهیلات و تسهیل در امر آن است.

فرهنگی: چرا تزریق سالانه هزار میلیارد تومان برای توسعه و حمایت از تولید مسکن در لایحه بودجه نیامده است

محمدحسین فرهنگی  با اشاره به گزارش کمیسیون عمران در مورد عملکرد دولت در اجرای قانون جهش تولید مسکن گفت: مسکن موضوع بسیار مهمی است بنابراین وزارت راه و شهرسازی باید به مواردی که در قانون جهش تولید مسکن آمده و محورهایی که برای آن تعیین شده است، توجه کند اما تاکنون این مهم محقق نشده است.

نماینده مردم تبریز و آذرشهر و اسکو در مجلس با اشاره به نقایصی که در عملکرد دولت برای اجرای این قانون وجود داشته است، افزود: قرار بود از انجام کارهای موازی در تولید مسکن جلوگیری شود و این در حالی است که هنوز برای انجام تکالیف وزارتخانه‌های راه و شهرسازی و کشور و دستگاه‌های ذیربط آیین‌نامه و توافقنامه‌های لازم نوشته نشده و هنوز هم همان هزینه و وقت تکراری لحاظ شده و باعث اطاله ساخت مسکن می‌شود.

وی تصریح کرد: در مورد مساجد، نُرم‌هایی که قرار بود طراحی شود و تصمیماتی که اتخاذ شود ، حتما به این بخش توجه کنند اما گزارش‌ها خلاف این را نشان می‌دهد، همچنین گفته شده بود زمانه‌های موقت در این قانون برداشته شده که تصویب شده و به تأیید شورای نگهبان نیز رسیده است اما یکی از مواردی که خلاف آن را نشان می‌دهد این است که تزریق سالانه هزار میلیارد تومان به مجموعه توسعه و حمایت از تولید مسکن در بودجه نیامده است.

فرهنگی یادآور شد: اخذ مبالغ بالایی که ماهانه قرار است دریافت شود، اعلام شده که مردم را نگران کرده است،  همچنین قرار بود از زمین‌های رایگان استفاده شود و این در حالی است که به سراغ زمین‌های اوقافی رفتند که هزینه‌های گزافی را در این مورد دریافت می‌کنند کما اینکه در اراک مبلغ 30 میلیون تومان تعیین شده؛ همچنین لازم است برای 8 هزار واحد چنانچه نیاز به اخذ مجوزهای لازم است اقدام شود تا مردم با مشکل مواجه نشوند.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم تأکید کرد: هم اکنون قراردادهای ساخت به صورت رقابتی بسته نمی‌شود و در این زمینه از طریق لابی و مذاکره شاهد بروز مفاسدی هستیم، در حالی که کاری به این مهمی باید به صورت دقیق و با ملاحظات ظریف انجام شود.

احمدی: وضعیت تشکیل صندوق ملی مسکن در هاله ای از ابهام قرار دارد

محمدرضا احمدی درخصوص گزارش کمیسیون عمران در زمینه اجرای قانون جهش تولید مسکن گفت: ضمن تقدیر و تشکر از تصویب قانون جهش تولید مسکن که امیدی را در بین محرومان و مستضعفان ایجاد کرده است، طبق ماده 107 آیین نامه داخلی مجلس و اصل 31 قانون اساسی ؛ داشتن مسکن متناسب با نیاز افراد حق هر فرد و خانوار ایرانی است.

نماینده مردم رشت در مجلس یازدهم افزود: همه پای کار آمدند تا دغدغه های ملتی را که پای انقلاب بودند را برطرف نمایند. در قانون جهش تولید مسکن اشاره شد که دولت باید مسکن کارگران و روستاییان را تامین کند، این افراد کم برخوردار هستند.

وی ادامه داد: باید دولت و وزارت مسکن  رفع موانع تولید را در دستور کار قرار دهند. تاکنون مشخص نیست که صندوق ملی مسکن تشکیل شده یا خیر. این موضوع در هاله ای از ابهام قرار دارد. بسیاری از افراد به ما مراجعه می کنند که براساس قانون مجلس باید از چه محلی تسهیلات دریافت کنند. تاکنون نتوانسته ایم پاسخ مشخصی به این سوال ارائه کنیم.

احمدی با اشاره به اینکه براساس تبصره 2 ماده 3 قانون جهش تولید مسکن، سازوکار تامین مصالح مشخص شده است، گفت: کمبود سیمان و فولاد و عدم ثبات قیمت ها باعث ایجاد دغدغه و دلسرد شدن افراد شده است. انحصارگرایی ها باید از بین برود و شفاف سازی شود، دولت نیز باید تفاوت بین خود و بخش خصوصی را مشخص کند.

دنیامالی: بانک ها تنها 5 درصد منابع خود را برای تسهیلات حوزه مسکن اختصاص دادند

احمد دنیامالی درخصوص گزارش کمیسیون عمران در مورد جهش تولید مسکن، گفت: وزارت راه باید به تفکیک طرح ملی مسکن و طرح جهش تولید مسکن بپردازد، براساس چارچوب ها دهک های یک تا سه کم برخوردار مورد نظر ما است اما براساس طرح مسکن ملی عمدتا طبقات متوسط مورد نظر قرار گرفته اند.

عضو کمیسیون عمران مجلس افزود: با توجه به میزان ثبت نام هایی که وزارت راه و شهرسازی اعلام کرده 580 هزار نفر متقاضی هستند اما ما نگرانیم دستگاه هایی که تکالیفی در خصوص واگذاری زمین های مازاد به عهده دارند را عملیاتی نکنند.

وی با اشاره به حضور رئیس جمهور در دو جلسه شورایعالی مسکن، اظهار کرد: ماهانه در این خصوص باید جلسات برگزار شود تا قانون اجرایی شود، متاسفانه بانک ها به تعهدات خود برای اختصاص 20 درصد منابع عمل نکردند و براساس گزارش ها کمتر از 5 درصد منابع را برای این موضوع اختصاص داده اند که این با روح قانون مطابقت ندارد لذا مجموعه های نظارتی از جمله مجلس برای ارائه تسهیلات به حوزه مسکن باید ورود کنند.

دنیامالی با بیان اینکه انبوه سازی و صنعتی سازی از دیگر موضوعات قابل توجه است، گفت: کارهایی در حوزه بازآفرینی شهری و در خصوص ساماندهی حاشیه نشینی انجام گرفته و در بودجه سال 1401 نیز تامین 57 هزار میلیارد برای صندوق ملی مسکن پیش بینی شده که اگر این میزان به 40 هزار میلیارد تومان هم برسد قابل توجه است.

نماینده مردم بندرانزلی در مجلس ادامه داد: اعضای کمیسیون تلفیق بودجه باید توجه داشته باشند تا تکلیف قانونی برای 2 میلیون واحد مسکونی در فاز اول و 4 میلیون در فاز دوم را عملیاتی کنیم.

یوسفی: قیمت مسکن طی 10 سال گذشته در تهران 20 برابر شده است


مجتبی یوسفی در جریان بررسی گزارش کمیسیون عمران در مورد جهش تولید مسکن، گفت: براساس میانگین قیمت هر متر زمین در تهران 46 میلیون تومان است و هر واحد مسکونی به صورت میانگین 32 میلیون تومان قیمت دارد و در کشور قیمت زمین با میانگین 9 میلیون و 300 هزار تومان شروع می شود و میانگین هر واحد مسکونی در کشور 10.5 میلیون تومان است این یعنی طی 10 سال گذشته زمین در تهران 40 برابر و مسکن 20 برابر شده است. در واقع 3 دهه اول جامعه بخواهند یک واحد 70 متری خریداری کنند حداقل 120 سال به طول خواهد کشید.

نماینده مردم اهواز، باوی، حمیدیه و کارون در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در این قانون چند موضوع مهم وجود دارد نخست اینکه در ماده 12 درباره زمین رایگان صحبت شده که قرار بود؛ 250 هزار هکتار اراضی مازاد دولتی به وزارت راه و شهرسازی بازگردانده شود که به نیابت از دولت یا بفروشد یا به واحد مسکونی برای محرومان تبدیل کند اما متاسفانه در بودجه 1400 این مهم ابتر ماند و انتظار ما این بود که در بودجه 1401 این اتفاق بیافتد که آن جا هم به این مهم اشاره نشده است.

عضو کمیسیون عمران مجلس افزود: صندوق ملی زمین و مسکن به همت نمایندگان شکل گرفت و قرار بود منابع مالی آن و هر موضوعی که شامل املاک و مستغلات می شود اعم از مالیات و برگشت اقساط مسکن مهر، همگی به این صندوق رود اما متاسفانه 15 هزار میلیارد تومان پیش بینی شده که 10 هزار میلیارد تومان آن شده فروش زمین های راه و شهرسازی، که به معنای ساخته نشدن مسکن برای محرومان است.

وی اظهار کرد: همچنین نیاز است برای ساخت مسکن و ایجاد زیرساخت در برخی از مناطق 60 هزار میلیارد تومان پیش بینی می شد اما یک ریال هم پیش بینی نشده است.

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: همچنین وزارت صمت باید مصالح ساختمانی را مدیریت کند چرا که ما نگرانیم ساخت مسکن شروع شود و قیمت مسکن و مصالح بالا برود.

شاکری: از مالیات خانه های خالی چیزی عاید دولت و مردم نشد

اقبال شاکری در جریان بررسی گزارش کمیسیون عمران در خصوص میزان اجرای قانون جهش تولید مسکن گفت: امروز در حال بررسی قصه بی غصه مسکن هستیم، متاسفانه دولت قبل با گره زدن همه مسائل به خارج از کشور باعث عقب ماندگی کشور در اکثر حوزه ها به ویژه در خصوص مسکن شد، وزیر راه و شهرسازی گذشته ساخت مسکن را مزخرف می دانست و حتی در طول این دوره حتی یک واحد مسکونی برای مردم ساخته نشد.

وی در ادامه اظهار کرد: امروز شاهد انباشت ۱۰ میلیون نیاز مردم در حوزه مسکن هستیم، مجلس انقلابی در قانون جهش تولید مسکن، دولت را مکلف کرد تا سالیانه یک میلیون واحد مسکونی بسازد. بنگاه های املاک بیداد می کنند، امروز بانکها و برخی شرکتهای دولتی وظایف خود را رها کرده و به احتکار مسکن می پردازند، وزارت راه و شهرسازی باید لیست واحدهای احتکار شده را از سوی بانکها و این شرکتها منتشر کند. بانک های متخلف از قانون ساخت مسکن و ودیعه مسکن افشا شوند.

نماینده مردم تهران در مجلس گفت: دستگاه هایی که زمین در اختیار دارند و برای ساخت مسکن در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار نمی دهند باید معرفی شوند، قانون اخذ مالیات از خانه های خالی در حال پاس کاری بین سازمان امور مالیاتی می باشد، و نه در بودجه 1400 و نه در 1401 چیزی از 2 و نیم میلیون خانه مالی گیر مردم نیامده است و باید تکلیف آن روشن شود.  مجلس حداقل ۱۰۰ هزار میلیارد تومان برای ساخت مسکن و زیرساختهای آن نیاز است، تا راه و محوطه و فروشگاه و آموزشگاه ساخته شود،  چرا که در بودجه 1401 برای صندوق ملی پیش بینی ناچیزی صورت گرفته است.

شاکری در پایان تاکید کرد: سازمان نظام مهندسی وظیفه سنگینی برای نظارت بر اجرای ساخت این واحدهای مسکونی برعهده دارد و از وزیر مسکن انتظار می رود با برگزاری هر چه زودتر شورای مرکزی به ناکارآمدی ها پایان داده شود تا دست شرکت بازان، پروانه اجاره کنندگان و امضا فروشان از این نهاد حرفه ای بریده شود.


لینک کوتاه : http://local.dlpirib.ir?36d8093199111

واژگان کلیدی

قاب رسانه

تشریح نخستین همایش ملی حقوق و رسانه از زبان معاون حقوقی و امورمجلس صداوسیما

دکتر حسن گروسی، معاون حقوقی و امور مجلس صدا و سیما و رئیس نخستین همایش ملی حقوق و رسانه در گفتگو با رسانه ها، زمان و محوریت این همایش را تشریح کرد.

برگزاری نخستین همایش «حقوق و رسانه» در اردیبهشت 1401

دکتر حسن گروسی، معاون حقوقی و امور مجلس سازمان صداوسیما از برگزاری نخستین همایش «حقوق و رسانه» در اردیبهشت 1401 خبر داد و از استادان دانشگاه، پژوهشگران و دانشجویانی را که در این حوزه تحصیل کرده اند، دعوت به عمل آورد که در این همایش مشارکت کنند.