۱۴۰۰ سه شنبه ۹ آذر
تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۱۰/۲۲

حق حضانت و ملاقات طفل

برخی از مواردی که در حضانت فرزند لازم است بدانیم


معاونت حقوقی و امور مجلس صدا و سیما
مطابق ماده ی ۱۱۶۹ قانون مدنی برای حضانت و نگهداری طفلی که ابوین او جدا از یکدیگر زندگی می کنند، مادر تا سن هفت سالگی اولویت دارد و پس از آن با پدر است.
بنابراین حضانت پسر و دختر تا ۷ سالگی با مادر بوده و پس از آن یعنی  در مورد دختر از  سن ۷ سالگی تا ۹ سالگی و پسر نیز از ۷ سالگی تا ۱۵ سالگی با پدر می باشد .

چند نکته :

1-  مطابق ماده ی ۱۱۷۰ قانون مدنی  :« اگر مادر در مدتی که حضانت طفل به او است مبتلا به جنون شود یا با دیگری شوهر کند حق حضانت با پدر خواهد بود.»

2- مطابق ماده ی ۱۱۷۱ قانون مدنی :« در صورت فوت یکی از ابوین حضانت طفل با آنکه زنده است خواهد بود هر چند متوفی پدر طفل بوده و برای او قیم معین کرده باشد.»

ماده ی ۴۳ قانون حمایت از خانواده نیز مقرر داشته :« حضانت فرزندانی که پدرشان فوت شده با مادر آنها است مگر آنکه دادگاه به تقاضای ولی قهری یا دادسـتان، اعطای حضـانت به مادر را خلاف مصلحت فرزند تشخیص دهد.»
نکته : در این مورد که به لحاظ فوت پدر حضانت به مادر واگذار شده است ازدواج مادر سبب سلب حضانت از او نخواهد بود .

3- قانون گذار به قاضی اختیار داده است که با توجه به مصلحت طفل در مورد حضانت تصمیم گیری نموده و تعیین نماید که حضانت طفل بر عهده ی چه کسی باشد . یعنی ممکن است در مورد طفل زیر هفت سال هم دادگاه تشخیص دهد که مادر صلاحیت نگهداری را ندارد و به همین دلیل حضانت را به پدر واگذار نماید و یا بالعکس .

4- حضانت فقط تا سن بلوغ بوده و بعد از آن خود فرزند می تواند انتخاب کند که با کدامیک از والدین زندگی نماید . بنابراین دختر ۹ ساله و پسر ۱۵ ساله در مورد اینکه با پدر یا مادر زندگی کند خودش می تواند تصمیم گیری کند .

نحوه ملاقات طفل بعد از جدایی برای طرفی که حق حضانت ندارد؟


در این خصوص ماده 1174 قانون مدني قابل ملاحظه است که می‌گوید: «هر كدام از والدين كه طفل تحت حضانت او نيست، حق ملاقات طفل خود را دارد.

تعيين زمان و مكان ملاقات و سير جزیيات مربوط به آن در صورت اختلاف بين والدين با محكمه است» با توجه به این ماده هر یک از والدين اين حق را دارند كه در فواصل معين با كودك خود ملاقات كنند و حتي فساد اخلاقی مادر يا پدر هم باعث نمي‌شود از ملاقات وي با فرزندش جلوگيري شود.

 در صورتي كه ميان پدر و مادر درباره مدت ملاقات و نحوه آن توافق شده باشد، طبق همان توافق عمل مي‌شود. بنابراین اگرچه در مورد انصراف از حضانت امکان توافق وجود ندارد؛ اما در خصوص چگونگی ملاقات می‌توان توافق کرد.

اما در صورت توافق نکردن، دادگاه در حكم خود مدت ملاقات و نحوه آن را براي كسي كه حق حضانت ندارد‌، معين مي‌كند‌. به طور معمول دادگاه‌ها يك يا دو روز از آخر هفته را به اين امر اختصاص مي‌دهند و گفته مي‌شود ملاقات بيش از اين با شخصي كه حضانت را به عهده ندارد‌، موجب اختلال در حضانت و دوگانگي در تربيت كودك مي‌شود.

باید توجه داشت که محروم کردن از ملاقات فرزند امکان ندارد چون سلب كلي حق ملاقات از پدر يا مادري كه حضانت به عهده او نيست، برخلاف صراحت ماده قانون مدني است و دادگاه نمي‌تواند حكم به آن بدهد. با وجود اين اگر ملاقات با پدر يا مادري كه حضانت به عهده او نيست واقعاً براي مصالح كودك مضر باشد، دادگاه مي‌تواند مواعد ملاقات را طولاني‌تر كند و مثلا به جاي هفته‌اي يك‌بار‌، ماهي يك بار يا هر شش ماه يك‌بار تعيين كند يا ملاقات با حضور اشخاص ثالث باشد.

در برخی موارد پیش آمده است که ملاقات یکی از والدین بر کودکان اثر زیانبار غیرقابل جبرانی داشته است یا حتی در این ملاقات‌ها بیم خوف جانی فرزند وجود داشته است؛ در این موارد برای جلوگيري از صدمه به فرزند‌، مي‌توان با حكم دادگاه مانع از ديدار يكي از والدين كه دچار چنين مشكلي هستند، شد.لینک کوتاه : http://local.dlpirib.ir?d91b8189130