۱۳۹۹ سه شنبه ۲۹ مهر
تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۱۰/۲۲

نکاتی از جزای اختصاصی

ماههای حرام، اذن رهبری، نظم و امنیت عمومی و...


معاونت حقوقی و امور مجلس صدا و سیما1) ماههای حرام؛ که در آن ها، دیه تغلیظ می شود، (یعنی، یک سوم به مقدار دیه کامله اضافه می شود)؛ عبارتند از: محرم، رجب، ذی قعده، و ذی حجه. (مرذذ). (مواد ۳۸۵ و ۵۵۵).

بنابراین، ماه های صفر و رمضان؛ جزو ماه های حرام نیستند. و تغلیظ دیه، در این دو ماه، مصداق ندارد.
            
2) اگر فردی، بدون اذن رهبری، اقدام به قصاص قاتل کند؛ اگر خود اولیای دم باشند، تعزیر می شوند. و اگر دیگران باشند، قصاص می شوند. (مواد ۴۲۰ و ۴۲۱). 

بنابراین، برای اجرای قصاص؛ اذن رهبری (استیذان) نیز، شرط است.
            
3) در مواردی که، جنایت، نظم و امنیت عمومی را بر هم بزند، یا احساسات عمومی را جریحه دار کند، و مصلحت در اجرای قصاص باشد؛ با درخواست دادستان، و تایید رییس قوه قضاییه، تفاضل دیه، (به جای اولیای دم)، از "بیت المال"، پرداخت می شود. (ماده ۴۲۸).
       
4) وجود فاصله_زمانی، میان رفتار مرتکب و نتیجه ناشی از آن، مانند: فوت ناشی از انتقال عامل بیماری کشنده؛ مانع از تحقق جنایت، نیست. (ماده ۴۹۳).

بنابراین، بر حسب عمدی یا غیر عمدی بودن جنایت؛ موجب قصاص یا دیه است.
      
5) در اجتماع اسباب، به شکل "طولی"؛ اصولا"، "سبب مقدم در تاثیر"، ضامن است. (ماده ۵۳۵). اما، در اجتماع اسباب عرضی؛ تمام اسباب به طور مساوی ضامن هستند. (ماده ۵۳۳).

6) دیه جائفه؛ در شکم و سینه و ...، یک سوم دیه کامل، و دیه نافذه در دست یا پا، یک دهم دیه کامل است.  و اگر جراحت، به شکل ورود و خروج از عضو باشد، به ترتیب: دو سوم دیه کامل (۲ جائفه)، و دو دهم دیه کامل (۲ نافذه) می شود. (مواد ۷۱۱ و ۷۱۳).
لینک کوتاه : http://local.dlpirib.ir?08198770136

قاب رسانه

مجلس برای استیضاح رئیس جمهور و وزرای دولت مصلحت اندیشی می‌کند

احمد امیرآبادی فراهانی، عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی در برنامه تهران 20 شبکه پنج گفت: مجلس برای استیضاح رئیس جمهور و وزرای دولت مصلحت اندیشی می‌کند و کمک می کند دولت کار را به جلو ببرد.

مرغ چند کیلویی بخریم ؟

غلامرضا نوری قزلجه، نماینده مردم بستان آباد در برنامه خانه ملت توضیحاتی درباره چگونگی رشد مرغ در مرغداری ها ارایه داد.

ما مکلف هستیم به استان های محروم توجه و آنها را در اولویت بگذاریم

محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی در جلسه نهایی پیگیری و نظارت میدانی خود از سیستان و بلوچستان گفت: وقتی یک استان محروم تر است ما مکلف هستیم به آن توجه کنیم و آن استان را در اولویت بگذاریم.استان هایی مانند سیستان و بلوچستان و خوزستان استان های کم نظیری هستند ولی عقب ماندگی هایی دارند که قابل قبول نیست.

قالیباف: در مجلس یازدهم، نظارت بر قانونگذاری اولویت دارد

محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی در جلسه نهایی پیگیری و نظارت میدانی خود از سیستان و بلوچستان گفت: امروز از کمبود قانون رنج نمی بریم و در بخش قانون متورم هستیم از این رو نظارت بر قانوگذاری از اولویت های مجلس خواهد بود.

نظارت میدانی رئیس مجلس از مناطق محروم چابهار

محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی در سفر به استان سیستان و بلوچستان در مناطق محروم چابهار حضور یافت و از نزدیک با مردم این مناطق دیدار و گفتگو کرد.