معاونت حقوقی و امور مجلس سازمان صدا و سیما

تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۷/۲۳
ما مکلف هستیم به استان های محروم توجه و آنها را در اولویت بگذاریم
محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی در جلسه نهایی پیگیری و نظارت میدانی خود از سیستان و بلوچستان گفت: وقتی یک استان محروم تر است ما مکلف هستیم به آن توجه کنیم و آن استان را در اولویت بگذاریم.

به گزارش معاونت حقوقی و امور مجلس صدا و سیما، صبح امروز جلسه نهایی پیگیری و نظارت میدانی محمدباقر قالیباف رییس مجلس در سیستان و بلوچستان در تالار امام رضا (ع) دانشگاه سیستان و بلوچستان آغاز شد.

در این نشست که با حضور آیت الله محامی نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان، سردار محمد کرمی فرمانده قرارگاه قدس جنوب شرق نیروی زمینی و جمعی از مسؤولان و فرماندهان نظامی و انتظامی سیستان و بلوچستان در حال برگزاری است، مسائل و مشکلات سیستان و بلوچستان توسط معاونان استاندار مربوطه تشریح شد.

رییس مجلس شورای اسلامی در این نشست اظهار کرد: ما در مجلس یازدهم رویکردهایی را مد نظر قرار دادیم تا با پیاده سازی این رویکردها انتطارات و توقعاتی که مردم دارند را برآورده سازیم یکی از نکات مدنظر که برای آن تلاش می کنیم این است که ما نهاد مجلس را به حمایت تک تک نمایندگان که هر کدام متعلق به یک بخشی از این سرزمین هستند، معطوف کنیم و همه ظرفیت مجلس را برای رفع همه مشکلات در تمامی نقاط به کار بگیریم.

محمدباقر قالیباف افزود: ما در مجلس یازدهم نظارت را بر قانون گذاری اولویت می‌دهیم ما از کمبود قانون فعلا رنج نمی بریم بلکه نیاز بسیار زیاد به نظارت داریم.

وی ادامه داد: تلاش داریم سیستان و بلوچستان نسبت به شاخص هایی که بقیه نقاط کشور دارند برخوردار شود، این استان در بسیاری از شاخص‌ها عقب ماندگی بسیار زیاد دارد و لازم است مجلس که بر بودجه نظارت دارد، از این موضوع غفلت نکند.

رئیس مجلس افزود: هر گوشه از سیستان و بلوچستان را ببینیم، فرصتی بزرگ برای پیشرفت یافت خواهد شد. کشاورزی و معدن و ترانزیت و دریا و موضوعات دیگر از فرصت‌های ویژه استان برای پیشرفت هستند.

وی خاطرنشان کرد: یکی از ثمرات نظارت میدانی این است که می‌فهمیم چه تصویب کرده‌ایم و چه اجرا شده است. مدیران اجرایی می‌دانند که بدون حضور عملیاتی، نمی‌توان انتظار داشت کار پیش برود.

قالیباف با بیان اینکه برنامه هفتم توسعه را با توجه به نیازهای محلی خواهیم نوشت و نیازهای ملی را هم درنظر خواهیم داشت، افزود: باید از آرزونویسی‌های غیرقابل اجرا در برنامه‌های توسعه پرهیز کنیم.

وی ادامه داد: ریشه همۀ مشکلات کشور، سوء مدیریت است نه تحریم. با صد میلیارد دلار درآمد سالانه هم کسری بودجه داشتیم و حالا هم که کاهش درآمد داریم دچار همان مشکل هستیم.

رئیس مجلس تصریح کرد: چشممان فقط به ردیف بودجه‌های دولتی نباشد. ظرفیت‌های مردمی و بخش خصوصی می‌تواند به رفع مشکلات مردم در این شرایط سخت کمک کند.

سیستان و بلوچستان می تواند پیشران توسعه در کشور باشد

قالیباف بیان کرد: دو استان سیستان و بلوچستان و خوزستان در مباحث اقتصادی می توانند پیشران توسعه باشند اما هر دو استان از نظر آب و آموزش و پرورش عقب‌ماندگی هایی دارند که غیر قابل قبول است.

وی ادامه داد: روستاهایی را در این استان ها دیدیم که آب وجود دارد ولی مشکل آب دارند، اینجا نشان می دهد در نظارت ضعف وجود دارد.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: اولویت نظام اسلامی محرومین و مستضعفین است و باید رسیدگی به این اقشار را در اولویت قرار دهیم چراکه فرهنگ اصیل اسلامی و ایرانی است و مردم در فرمان کمک مومنانه رهبری معظم انقلاب حتی با حداقل‌ها پای کار آمدند.

قالیباف گفت: با تاکید بر اینکه اصلاح ساختار بودجه در اولویت قرار دارد، گفت: بودجه سال آینده با نگاه به ارتقا برخی از شاخص های استانها تدوین خواهد شد.

وی اضافه کرد: ما در حوزه مدیریت دچار مشکل هستیم و از ظرفیت های کشور آنطور که باید استفاده نکرده ایم.

قالیباف افزود: سیستان و بلوچستان در زمینه های مختلف ظرفیت های ویژه ای دارد و در کنار همه این داشته ها مردم شریف، نجیب قانع و صبور و مهمانواز دارد که این بار مسولیت ما را سنگین می کند.

رئیس مجمع نمایندگان سیستان و بلوچستان نیز در این نشست اظهار کرد: در سیستان و بلوچستان دو مشکل مهم و اساسی آب و راه دسترسی وجود دارد.

فاضلی افزود: در سیستان و بلوچستان ظرفیت ها و قابلیت های مختلف وجود دارد اما آنطور که باید مورد بهره برداری قرار نگرفته است.

وی ادامه داد: انتظار توجه و نگاه به ظرفیت های ترانزیتی استان داریم، رمز موفقیت در بهبود معیشت مردم محلی، مرز خاکی است باید در کنار مرز آبی در چابهار از ظرفیت های مرزهای خاکی نیز استفاده شود.

وی افزود: نظارت را بر قانوگذاری دارای اولویت می‌دانیم. مشکل اصلی ما ضعف‌های نظارتی است. در قانون‌گذاری بیشتر با تورم قوانین و غیر اجرایی بودن قوانین یا معطل گذاشتن قوانین روبرو هستیم و با نظارت به این موضوع رسیدگی می‌کنیم.قالیباف گفت:ظرفیت‌های نهاد مجلس را برای کمک به نمایندگان در راستای حل مشکلات پای کار آورده‌ایم تا نمایندگان فقط از توان شخصی خود استفاده نکنند.

قالیباف ادامه داد: امام علی (ع) به مالک اشتر می‌فرمایند: برای دورترین مسلمانان، همانند نزدیک ترین آنان، سهمی مساوی وجود دارد و تو مسئول رعایت آن می باشی.حق نداریم استان‌های محروم را به دلیل دور بودن و به چشم نیامدن فراموش کنیم. سیستان و بلوچستان، سرزمین گنج‌های پنهان است ولی مردم به ضروریات زندگی مثل آب و بهداشت و آموزش عمومی دسترسی ندارند.

بر اساس گزارش فارس، رییس مجلس اظهار کرد: شاخص‌های پیشرفت در استان سیستان و بلوچستان نسبت به سایر استان‌های کشور اصلا قابل قبول نیست. ساختار غلط بودجه و کسری بودجه ما را با مشکلات اقتصادی روبرو کرده است. اصلاح ریشه‌ای مشکلات اقتصادی در اصلاح بودجه است.