معاونت حقوقی و امور مجلس سازمان صدا و سیما

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۱/۱۷
ساداتی نژاد: بزرگترین مقصر بازار مرغ در کشور رئیس جمهور است
رئیس کمیسیون کشاورزی با بیان اینکه بزرگترین مقصر بازار آشفته مرغ رئیس جمهور است که با اختصاص ارز 4200 تومانی ام الفسادی را در کشور ایجاد کرده است گفت: با اقدامات صورت گرفته برای ماه مبارک رمضان بازار مرغ تنظیم شده و صف مرغ نخواهیم داشت.

ساداتی نژاد: بزرگترین مقصر بازار مرغ در کشور رئیس جمهور است-معاونت حقوقی و امور مجلس صداوسیما سید جواد ساداتی نژاد رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار معاونت حقوقی و امورمجلس صداوسیما گفت: کمیسیون کشاورزی از مخالفان اصلی ارز 4 هزارو 200 تومانی، به دلیل ایجاد فساد و رانت است چون با این ارز فروش نهاده ها، بیشتراز تولید مرغ سود در بردارد.

وی با اشاره به گزارش کمیسیون کشاورزی در صحن علنی مجلس تاکید کرد: وزیر جهاد کشاورزی به مجلس احضار شد و این موضوع مورد بررسی قرار گرفت وبعد از ارائه گزارش، طرحی  برای رفع مشکلات با عنوان تقویت امنیت و رفع موانع تولید کشاورزی و دامی  به استناد گزارش اعلام وصول شد که در صورت تصویب می تواند اتفاق بزرگی در حوزه کشاورزی و دامپروری باشد.

رئیس کمیسیون کشاورزی با اشاره به گزارش کمیسیون  درمورد مقصرین بازار آشفته مرغ گفت: پنج عامل اصلی وجود دارد،اول اینکه وزارت صمت قیمت غیر واقعی و دستوری تعیین کرد و قیمت  واقعی مرغ که 17 هزار و 700 تومان بود را 14 هزارو 400 مشخص کرد که این امر باعث شد که مرغدار تولیدات خود را ارائه نکند.

وی تاکیدکرد: بحث دیگر اینکه وزارت صمت شبکه توزیع ندارد و همین امر موجب وعامل این نابسامانی شد، در وزارت جهاد کشاورزی نیز ارائه آمار غلط جوجه ریزی موجبات حرکتهای  اشتباهی شد.

ساداتی نژاد با بیان اینکه با تصمیم غلط وزارت جهاد وزن گیری مرغ ها با مشکل مواجه شد گفت: به هر مرغ  به اندازه 4 کیلو نهاده داده شد که این رقم کافی نبود و باید مرغدار 1 کیلو نهاده آزاد می خرید لذا نمی توانست مرغ را با قیمت 14 هزار و 400  به بازار عرضه کند و این امر باعث نابسامانی شد.

وی افزود: سومین مقصر بانک مرکزی است که باید برای نهاده های دامی ارز اختصاص می داد چون عدم تخصیص ، باعث کاهش جوجه ریزی و موجب کمبود گوشت مرغ و ایجاد صف شد.

ساداتی نژاد با بیان اینکه بانک مرکزی ارز منظم  و مستمر تنظیم نکرد و باعث رسوب 3 میلیون تن نهاده در گمرکات و آشفتگی بازارشد افزود: مقصر چهارم وزارت کشور واستانداران هستند چون دراستان ها ستاد تنظیم بازار تشکیل دادند و قیمت مرغ را بر خلاف قیمت ستاد تنظیم بازار مرکزی تعیین کردند، براین مبنا قیمت 20 هزارو 900  و در استان ها 23 هزار تومان معین شد لذا مرغ از استان ها فرار کرد و به سمت مکانی رفت که گرانتر خریداری می شد و این بازار مرغ کشور را بهم ریخت.

وی در ادامه گفت: پنجمین مقصربزرگ رئیس جمهور است چون ارز 4 هزار و 200 تومانی ام الفسادی را در کشور  ایجاد کرد و همین امر منجر به رانت شد و با فروش این ارز تولید مرغ سودی در بر نداشت.

رئیس کمیسیون کشاورزی با تاکید براینکه مشکل دیگرچند صدایی در بازار مرغ بود افزود: برخی اختیارت وزارت جهاد گرفته شده و به وزارت صمت داده شده است  واین منجربه چند فرماندهی و چند صدایی شد.

وی در جمع بندی ماجرای صف های مرغ گفت: رئیس جمهور دیر هنگام صدای کمیسیون جهاد کشاورزی را شنید و دیر هنگام قرارگاه مرغ تشکیل داد. اما از 11 فروردین روند رو به رشد و عرضه مرغ به  سامان شده چون در این قرارگاه وزیر جهاد قیمت را واقعی کرد و این آرامش به دلیل قیمت ایجاد شد.

وی تاکید کرد: در حال حاضر قیمت مرغ زنده 17 هزارو 100 تومان و در فروشگاه 24 هزارو 900 تومان مشخص شده و با قیمت واقعی مرغدار ترغیب به تولید می شود.

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: با این تصمیم عملا بازار رو به آرامش رفته و اصلی ترین عامل که قیمت بوده اصلاح شد. هم اکنون  مدیریت مرغ در دست وزیر جهاد است و با فرمانده واحد، درماه مبارک رمضان با یک  ساماندهی مناسب مشکلی ایجاد نخواهد شد.

وی گفت: آقای قالیباف رئیس مجلس نیز قول دادند در اولین جلسه سران سه قوه در 1400اختیارت وزارت جهاد را بطور کامل به این وزارتخانه بازگردانند.

ساداتی نژاد با بیان اینکه مقرر شده  تصمیم گیری در مورد مرغ در تهران صورت  گیرد و استان ها هیچ تصمیمی نخواهند گرفت افزود: جوجه ریزی عددش افزایش می یابد و باعث می شود فضای بازار به سمت آرامش رفته و با کاهش صف روبه رو شویم لذا  به نظر می رسد در یکی دو روز آینده صف مرغ از بین خواهد رفت .