۱۴۰۱ پنج شنبه ۵ خرداد
زمان انتشار : ۱۴۰۱/۲/۲۴ - 10:43

شهادت تلخِ شیرین

خبر کشته شدن خبرنگار فلسطيني «شيرين ابوعاقله» توسط رژيم اسرائيل نشان مي دهد كه نه تنها با رژيمي كودك كش كه با رژيمي خبرنگار كش مواجهيم كه هم از «مقاومت» مردم فلسطيني مي هراسد و هم از «خبر» خبرنگاران مستقل.


به گزارش معاونت حقوقی و امور مجلس صدا و سیما، دکتر حسن گروسی، معاون حقوقی و امور مجلس صداوسیما و رئیس نخستین همایش ملی حقوق و رسانه به مناسبت شهادت «شيرين ابوعاقله» خبرنگار فلسطینی شبکه الجزیره یادداشتی منتشر کرد.

متن این یادداشت به شرح زیر است:

شهادت تلخِ «شیرین»

در عصر گردش آزاد اطلاعات و دوراني كه براي خبرنگاران امتيازات ويژه اي براي دسترسي و انتشار خبر به رسميت شناخته شده است، خبر كشته شدن خبرنگار فلسطيني «شيرين ابوعاقله» توسط رژيم اسرائيل نشان مي دهد كه نه تنها با رژيمي كودك كش كه با رژيمي خبرنگار كش مواجهيم كه هم از «مقاومت» مردم فلسطيني مي هراسد و هم از «خبر» خبرنگاران مستقل.

اين جنايت نشان داد كه ساكنان خانه عنكبوت با مجهزترین سلاح ها آنچنان در مقابل «سنگ» نوجوانان فلسطینی وحشت زده هستند که مانع انعکاس واقعیت‌ها حتی با کشتن خبرنگاران مستقل می شوند و موضوعاتي مانند دموكراسي و آزادي كه از حنجره پليدشان بيرون مي آيد، چيزي جز فريب و دروغ نيست.

البته شهادت شيرين ابوعاقله اولين مورد از قتل خبرنگاران توسط ارتش صهیونسیتی نبوده و نخواهد بود؛ بارها و بارها جهان رسانه شاهد جنايات این رژیم علیه روزنامه نگاران، خبرنگاران، تصويربرداران و كنشگران رسانه اي بوده است و حمله و تخريب مراكز خبري شيوه هميشگي آنان بوده است. عبدالله مرتجي، خبرنگار جوان فلسطيني و 16 خبرنگار ديگر فقط در جنگ غزه به شهادت رسیدند و این نمونه كوچكي از جنايات رژیم صهیونسیتی در حوزه جنگ با انتشار حقايق توسط رسانه‌هاست.

اسناد حقوق بشري از جمله ماده 19 اعلاميه حقوق بشر بر آزادي توليد و گردش اطلاعات و نيز حق بر دريافت اين اطلاعات تاكيد دارد و مقرر می‌کند: «هرکس حق آزادی عقیده بيان دارد و حق مزبور شامل آن است که از داشتن عقاید خود بیم و اضطرابی نداشته باشد و در کسب اطلاعات و افکار و در اخذ و انتشار آن به تمام وسایل ممکن و بدون ملاحظات مرزی آزاد باشد.»

با توجه به اینکه رژیم صهیونسیتی همچنان اشغالگر سرزمین فلسطین محسوب می‌شود، باید تابع قواعد حقوق بین‌الملل بشردوستانه از جمله کنوانسیون‌های ژنو نیز در نظر گرفته شود. در این کنوانسیون‌ها نیز حقوق ویژه‌ای برای خبرنگاران در نظر گرفته شده است. به‌ویژه بند الف ماده ۴ کنوانسیون سوم تاکید دارد خبرنگاران در شرایط این مخاصمات اگر در حال ماموریت حرفه ای و کارت خبرنگاری هستند، از مصونیت برخوردارند.

حال بايد ديد نهادهاي مدعي حقوق بشري در مقابل نقض صريح قواعد و مقررات حقوق بشري چه مي كنند و آيا ميتوانند رژِيم سفاك صهیونیستی را وادار كنند تا اندكي حرمت براي كنشگران رسانه اي قائل شوند يا خير؟ يا اين خبر در ميان هزاران خبر ديگر جنايات آن رژيم گم مي شود.


لینک کوتاه : http://local.dlpirib.ir?3a8024eb109986

واژگان کلیدی