۱۴۰۱ چهارشنبه ۱۵ تير
زمان انتشار : ۱۴۰۱/۳/۳۰ - 14:09

رسیدگی به مصوبات دو شورای عالی فضای مجازی و انقلاب فرهنگی تحت صلاحیت دیوان عدالت اداری نیست

نوروزی گفت: با اشاره به مصوبه مجلس مبنی بر اینکه رسیدگی به مصوبات شورای عالی فضای مجازی و انقلاب فرهنگی از شمول حکم قانون ایین دادرسی دیوان عدالت اداری خارج می‌شودگفت: اعضای این شوراها را رهبری تعیین می‌کند .


رسیدگی به مصوبات شورای عالی فضای مجازی و عالی انقلاب فرهنگی تحت صلاحیت دیوان عدالت اداری نیست به گزارش معاونت حقوقی و امور مجلس صدا و سیما به نقل از ایسنا؛ حسن نوروزی اظهار کرد: این مصوبه مجلس ناظر به بندهای ۱ و ۲ اصل ۱۱۰ قانون اساسی به تصویب رسیده است که در این دو بند تعیین سیاست‌های کلی نظام پس از مشورت با مجمع تشخیص مصلحت نظام و همچنین نظارت بر حسن اجرای سیاست‌های کلی نظام از وظایف و اختیارات مقام معظم رهبری است.

وی افزود: با توجه به اینکه اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای عالی فضای مجازی را رهبری تعیین می‌کنند، نظارت بر آن‌ها هم بر عهده خودشان است. لذا طبق اصل ۱۱۰ قانون اساسی ما حق ورود به جایی که ورای مجلس است را نداریم.

نایب رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس گفت‌:‌ وقتی رهبری شورای عالی فضای مجازی و شورای عالی انقلاب فرهنگی را تعیین می‌کنند ما حق ورود نداشتیم که به یک قاضی اجازه دهیم به مصوبات این دو شورا ورود کند. همین موضوع هم در جلسه روز گذشته مجلس در قالب اخطاری مورد بحث قرار گرفت و رئیس مجلس هم بر آن صحه گذاشت که ما طبق اصل ۱۱۰ قانون اساسی حق ورود به آن نداریم.

نوروزی در پایان و در جمع‌بندی توضیح داد: پیش از این هم رسیدگی به مصوبات شورای عالی فضای مجازی و شورای عالی انقلاب فرهنگی تحت صلاحیت دیوان عدالت اداری نبود. ما اکنون این موضوع را در جریان بررسی طرح اصلاح قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری به صورت مکتوب در قانون آوردیم.


لینک کوتاه : http://local.dlpirib.ir?6ca38286120487

واژگان کلیدی