۱۴۰۱ چهارشنبه ۱۵ تير
زمان انتشار : ۱۴۰۱/۴/۱ - 08:00

سخنگوی قوه قضائیه؛

مدعی‌العموم می‌تواند سخنان کذب سلبریتی‌ها در جشنواره‌های بین‌المللی را پیگیری کند

سخنگوی قوه قضائیه در خصوص سخنان کذب برخی افراد در تریبون‌های خارجی گفت: آنچه جنبه عمومی دارد قابلیت پیگیری از سوی مدعی العموم را دارد.


مدعی‌العموم می‌تواند سخنان کذب سلبریتی‌ها در جشنواره‌های بین‌المللی را پیگیری کند-معاونت حقوقی و امور مجلس صداوسیما به گزارش معاونت حقوقی و امور مجلس صدا و سیما؛ مسعود ستایشی سخنگوی قوه قضاییه، در نشست خبری خود گفت: ایشان نخبه و دانشمندی بود که در خط امام(ره) به عنوان یک سرباز مبارزه کرد و به شهادت رسید‌.

وی ادامه داد: روز تبلیغ اطلاع رسانی دینی را به خانواده بزرگ مبلغین این عرصه و کارمندان سازمان تبلیغات اسلامی تبریک می‌گویم‌. این سازمان نقش ویژه ای در نظام مقدس جمهوری اسلامی به خود اختصاص داده است، دستگاه قضایی آمادگی رفع موانع این دستگاه‌ها را دارد و مواردی که در حدود اختیارات دستگاه قضا باشد، مساعدت خواهیم کرد.

آیت الله بهشتی، معمار دستگاه قضائیه

ستایشی با اشاره به فرا رسیدن هفته قوه قضائیه گفت: این ایام همزمان با شهادت آیت‌الله بهشتی و یاران با وفای ایشان است. آیت الله بهشتی نقش بی‌بدیل در مجلس خبرگان رهبری و تدوین قانون اساسی داشتند. قانون اساسی هر کشوری قانون برتر و قانون بنیادین آن کشور است.

وی با اشاره به نقش مؤثر و مفید آیت‌الله بهشتی در شورای انقلاب اسلامی گفت: آیت‌الله بهشتی معمار دستگاه قضایی است که این دستگاه را به صورت مستقل، اسلامی و ایرانی پایه گذاری کردند، دستگاه قضا ایران یکی از مترقی‌ترین دستگاه قضا دنیا است.

جهاد تبیین آیت الله بهشتی از طریق مصاحبه و مناظره

 سخنگوی قوه قضائیه با اشاره به اهتمام ویژه آیت الله بهشتی به جهاد تبیین از طریق مصاحبه و مناظره گفت: با این وجود ایشان مظلوم بود و امام راحل بهشتی یک ملت برای دانستند. امیدواریم مسیر آیت الله بهشتی را ادامه دهیم‌.

ستایشی با اشاره نزدیک شدن ایام سالروز بمباران شیمیایی سردشت گفت: مردم ما قربانی صلاح های شیمیایی شدند، باید منع استفاده از این صلاح ها در جهان را پیگیری کنیم و همچنین از مردم آسیب دیده کشورمان احیای حق کنیم‌.

آخرین وضعیت پرونده واژگونی اتوبوس خبرنگاران

سخنگوی قوه قضاییه درباره آخرین وضعیت پرونده واژگونی اتوبوس و فوت دو خبرنگار گفت: دوم تیرماه سال گذشته این واقع در آذربایجان غربی همه را متاثر کرد‌.

وی گفت: با توجه به اعتراض به اظهار نظر هیات کارشناسی سه نفره پرونده برای اظهار نظر به هیات پنج نفره رفت. هیات پنج نفره نظر خود را داده و هر دو اظهار نظر هیات سه نفره و پنج نفره دلالت بر تقصیر راننده اتوبوس دارند. برای اشخاص دیگری که در حوزه محیط زیست و دریاچه مسئولیتی داشتند که در پرونده بوده است مسئولیتی دیده و احراز نشده و برای آنها قرار منع تعقیب صادر شده است.

پروژه پتروشیمی میانکاله متوقف شده است

وی در خصوص آخرین وضعیت پروژه پتروشیمی میانکاله اظهار کرد: در این خصوص منتقد هستیم زیرا اطلاع رسانی باید به صورت روشن و شفاف صورت بگیرد، در حوزه رسانه نباید چندصدایی در یک امر واحد باشد. در خصوص پروژه میانکاله چندین بخش و نهاد در مقاطع زمانی مختلف تصمیم گیری کردند و این تصمیمات متعدد را در رسانه ها اعلام کردند!

سخنگوی قوه قضا اعلام کرد: بر اساس تصمیم معاون حقوق عامه دادستان کل کشور پروژه میانکاله متوقف شده است‌ و تا زمانی که نکات مطرح شده از سوی این معاونت برطرف نشود این پروژه به کار خود ادامه نخواهد داد‌.

۸۰درصد اموال مسئولان به قوه قضا اعلام شده است

ستایشی در خصوص اعلام اموال مسئولان خاطرنشان کرد: این موضوع در قانون اساسی مطرح شده و اجرای آن دغدغه ما نیز می‌باشد، این امر مهم به رئیس قوه قضائیه  محول شده است که ایشان نیز به صورت قاطع پیگیر این موضوع هستند، حدود ۸۰ درصد این اموال اعلام شده است و مابقی نیز در ایام پیش‌رو اعلام خواهد شد.

سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه، آیا قرار است برنامه تحولی جامع تدوین می‌شود؟ گفت: سند تحول و تعالی بررسی و نظارت و در نهایت مطالبه و گزارش می‌شود اما آنچه که مطلوب ماست تا کنون حاصل نشده است. وضعیت مطلوب زمانی است که فساد وجود نداشته باشد، با وجود اینکه اکنون با فساد مبارزه می‌کنیم اما کافی نیست.

سخنگوی قوه قضائیه تصریح کرد: ان شاالله با انجام اقدامات تحولی در قوه قضائیه به آسایش و امنیت در تمامی ابعاد در جامعه دست پیدا کنیم. ما بایستی باید به دنبال رضایت‌مندی آحاد جامعه باشیم.

مدعی‌العموم می‌تواند سخنان کذب سلبریتی‌ها در جشنواره‌های بین‌المللی را پیگیری کند

مسعود ستایشی در خصوص سخنان کذب برخی افراد در تریبون‌های خارجی و اینکه آیا باید شاکی خصوصی برای رسیدگی به این مسئله وجود داشته باشد گفت: جرایم یک وصف خصوصی و یک وصف عمومی دارد و برخی جرایم هر دو جنبه را دارد.

وی گفت: آنچه جنبه عمومی دارد قابلیت پیگیری از سوی مدعی العموم را دارد. کسی که ایرانی باشد و در خارج از کشور فعالیتی را مرتکب شود که‌مشمول جرم باشد قابلیت پیگیری دارد و این بسته به نگاه دادسرا دارد. اگر جنبه شخصی داشته باشد نیاز به شکایت شاکی خصوصی دارد.

برچیدن فساد در درون و بیرون قوه قضائیه


وی با تاکید برچیدن بستر های فساد در درون و بیرون قوه قضائیه بیان کرد: مردم از اطاله دادرسی گله مند هستند ما باید این موضوع را برطرف کنیم، در قوه قضائیه باید به‌سمت  هوشمندسازی و اجتماعی شدن گام برداریم‌.

مبارزه با ارازل و اوباش، خط قرمز قوه قضائیه

سخنگوی قوه قضائیه با بیان اینکه ۲۳درصد از جرائم مالی و مطالبات دیون توسط شوراهای حل اختلاف رسیدگی می‌شود، بیان کرد: در بحث صلح و سازش از اجرای حکم قصاص در ۷۶۳ پرونده جلو گیری شده است. همچنین خط قرمز ما مبارزه با ارازل و اوباش است، امنیت نباید از مردم ما سلب شود.

معاون اول قوه قضا پیگیر باند خودرو است

ستایشی درخصوص باند خودرو گفت: دادستان کل کشور و معاون اول قوه قضائیه به این موضوع ورود پیدا کرده و این موضوع در حال رسیدگی است.

وی در خصوص آخرین وضعیت پرونده خودروسازی کروز گفت: این پرونده در شعبه ۴ دادگاه ویژه مفاسد مطرح و دارای ۶۰ جلد پرونده است. هشت جلسه دادگاه برگزار و متهم ردیف اول در دو جلسه دفاع کرده است. اتهام ۱۸ نفر از متهمان در حال رسیدگی است. تاکید شده که بر حقوق کارگران خدشه‌ای وارد نشود. جلسات دادگاه در حال رسیدگی است.

سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به این سؤال که به نظر می‌رسد احکام سلاح سرد بازدارنده نیست آیا قوه قضائیه در این مورد برنامه‌ای دارد؟ گفت: تأکیداتی که ما داریم بر این است که هیچ گونه مسامحه و ارفاقی به اشرار و زورگیران نشود. بنای ارفاقی برای مخلین نظم و امنیت مردم نداریم و با هر گونه ارفاق مخالف هستیم.

وی تصریح کرد:‌به تمامی زندان‌های کشور ابلاغ کردیم که با جرایم خشن مقابله قاطعانه صورت گیرد و رسانه‌ها اگر خلافی می‌بینند، مصداقی اعلام‌کنند.

وی افزود: هر کس با استفاده از سلاح سرد، ترس و یا اخلال در امنیت ایجاد کند با قاطعیت با وی برخورد می‌شود.

وی در خصوص بازداشت ۵۰ نفر و مسدود سازی حساب ۵ هزار نفر از متخلفان در حوزه طلا و ارز گفت: مطابق قوانین و مصوبه سران قوا با هر گونه اخلال در این حوزه برخورد می‌شود.

وی در خصوص نقض حکم علی دیواندری گفت: ایشان از ظرفیت اعاده دادرسی استفاده کرده است. اینکه این احکام در جاهای دیگر تکرار شود، احتمالش وجود دارد چرا که یک ظرفیت قانونی است.

انتقال ۱۶۹۸ زندانی به کشور


ستایشی گفت: تا پایان سال گذشته، ۱۶۹۸ زندانی را از خارج کشور به ایران منتقل شده است که این موضوع هم‌چنان ادامه دارد. معاونت امور بین الملل و دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه این موضوع را پیگیر هستند و به صورت مستمر با نمایندگی‌های سیاسی در حال تبادل هستند.

سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سوالی مبنی براینکه در چند هفته‌های اخیر شهادت تعدادی از افراد را داشتیم که رژیم صهیونیستی ادعای خرابکاری داشته آیا پرونده‌ای در این رابطه تشکیل شده گفت: در حوزه شهادت عزیز ما شهید صیاد خدایی، پرونده به صورت ویژه به دادسرا ارجاع داده شده است و در حال بررسی است.

وی افزود: اگر تعرضی به اموال یا اشخاص صورت گیرد، و وصف مجرمانه داشته باشد با قاطعیت رسیدگی می‌شود.

ستایشی در خصوص مصوبه سران قوا در رابطه با میزان افزایش اجاره بها گفت: علی‌رغم اینکه نکاتی مطرح بود هر آنچه که مصوبه بشود، شرایط مقرر شده برایش ابلاغ شود قوه قضائیه در جهت تنظیم معاملات کمک می‌کند و سعی می‌کنیم مصوبات در چارچوب قانون اجرا شود.


لینک کوتاه : http://local.dlpirib.ir?c7745e30120530

واژگان کلیدی