۱۴۰۱ يکشنبه ۲۳ مرداد
زمان انتشار : ۱۴۰۱/۵/۱۱ - 14:29

دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران:

اعطای هفتمین جایزه حقوق بشر اسلامی به شیرین ابوعاقله و دکتر ماندلا

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه از اعطای هفتمین جایزه اجلاس سالیانه حقوق بشر اسلامی به شیرین ابوعاقله و دکتر مندلا ماندلا خبر داد.


اعطای هفتمین جایزه حقوق بشر اسلامی به شیرین ابوعاقله و دکتر ماندلا-معاونت حقوقی و امور مجلس صداوسیما به گزارش معاونت حقوقی و امور مجلس صدا و سیما؛ کاظم غریب‌آبادی، معاون بین‌الملل قوه قضائیه و دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران صبح امروز در مراسم بزرگداشت روز حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی گفت: به ابتکار جمهوری اسلامی ایران سالروز تصویب اعلامیه حقوق بشر اسلامی به نام روز حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی ثبت شد و کشورهای اسلامی خود را ملزم می‌دانند که در این روز به برگزاری مراسم‌هایی بپزدازند.

وی‌ با تأکید بر اینکه اعلامیه حقوق بشر اسلامی به دنبال توسعه و تبیین ارزش‌های والای انسانی است، گفت: غرب همواره کوشیده تا با نادیده گرفتن ارزش‌های کشورهای دیگر از جمله کشورهای مسلمان، ارزش‌های لیبرال خود را بر جوامع دیگر تحمیل کند.

دبیر ستاد حقوق بشر ایران افزود: رعایت حقوق بشر یکی از اصلی‌ترین چالش‌های حقوق بشر در جهان امروز است. کرامت انسان امروزه بیش از هر زمان دیگری در معرض نقض است،‌ سلطه‌جویی‌های فرهنگی و اجتماعی و سیاسی، جنگ، تحریم، تخریب و مخاطرات زیست محیطی و فقر، از جمله مؤلفه‌هایی هستند که صلح جهانی را نشانه رفته است.

غریب‌آبادی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه جامعه با چالش‌های زیادی برای دستیابی به صلح و عدالت مواجه است، گفت: عقلانیت‌، عدالت و معنویت. مهمترین ارکان زیست بشر برای رسیدن به تأمین صلح پایدار است و حقوق بشر اسلامی به این موارد تأکید کرده است.

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه در ادامه با اشاره به هفتمین جایزه بین‌المللی حقوق بشر اسلامی بیان کرد: سال جاری ۳۵ کاندیدا از ۲۲ کشور به کمیته اعطای جایزه معرفی شدند که بعد از بحث و بررسی خبرنگار شهیده شیرین ابوعاقله را برای اقدامات روشنگرانه در خصوص جنایات رژیم صهیونیستی و آقای مندلا ماندلا، نماینده مجلس قانونگذاری آفریقای جنوبی و از پیشگامان موج جدید ضدآپارتاید رژیم صهیونسیتی و حمایت او از مردم فلسطین، به عنوان برندگان هفتیم جایزه حقوق بشر و کرامت انسانی انتخاب شدند.

وی افزود: همچنین در این دوره از جایزه از آیت‌الله العظمی جوادی‌آملی از پیشگامان حوزه ترویج و تبیین حقوق بشر اسلامی و نیز شهید صیاد خدایی که با گروه‌های تروریستی مقابله داشت و در عملیات تروریستی شهید شد، تحلیل و تکریم به عمل می‌آید.لینک کوتاه : http://local.dlpirib.ir?5d188990131088

واژگان کلیدی