۱۴۰۱ يکشنبه ۲۳ مرداد
زمان انتشار : ۱۴۰۱/۵/۱۲ - 11:25

موافقت مجلس با یک فوریت طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات

نمایندگان مردم در مجلس با بررسی یک فوریتی طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات موافقت کردند.


موافقت مجلس با یک فوریت طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات-معاونت حقوقی و امور مجلس صداوسیما

به گزارش خبرنگار معاونت حقوقی و امور مجلس صدا و سیما؛ نمایندگان در نشست علنی امروز چهارشنبه 12 مردادماه مجلس شورای اسلامی با تصویب یک فوریت طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی با 144 رأی موافق، 35 رأی مخالف و 6 رأی ممتنع از مجمع 217 نماینده حاضر در صحن موافقت کردند.

محمدصالح جوکار رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس در توضیح ضرورت تصویب یک فوریت این طرح گفت: یکی از مسائلی که رهبر معظم انقلاب همواره از مجلس مطالبه داشته اند، بحث اصلاح قانون انتخابات بود. از مهمترین تاکیدات ایشان بر اصلاح بندهای 18 گانه قانون انتخابات است که در سال 1395 توسط ایشان برای اجرا ابلاغ شده بود.

وی ادامه داد: از آن سال تاکنون مجالس گذشته اقداماتی را برای اصلاح قانون انتخابات انجام داده ولی هیچگاه به سرانجام نرسیده و قانون انتخابات مطابق سیاست های کلی اصلاح نشده است.

رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس ادامه داد: در این طرح شرایط اختصاصی و عمومی داوطلبان مطابق شرایط به روز در نظر گرفته شده و همچنین فرآیند رسیدگی به صلاحیت داوطلبان توسط شورای نگهبان نیز دستخوش تغییرات جدی و اساسی بوده است.

جوکار تصریح کرد: در بهره گیری از فناوری های نوین نیز در این طرح روش هایی پیش بینی شده، همچنین در بحث تبلیغات و استفاده از منابع مالی داوطلبان و رسیدگی به جرایم انتخاباتی مواردی دیده شده است.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم تاکید کرد: الگوی نظام انتخاباتی که پیش از این بر سه مبنای، شهرستانی-روستایی، تناسبی و ترجیحی بود، در این طرح مورد بازنگری قرار خواهد گرفت و ما به دنبال این هستیم با تصویب یک فوریت این طرح این موضوع را در کمیسیون مورد رسیدگی قرار دهیم.

وی افزود: آنچه اهمیت دارد محدودیت زمانی است که باید با تصویب یک فوریت و بررسی آن در کمیسیون کاری کنیم تا طرح مذکور پیش از 6 ماهه دوم سال به تصویب برسد.لینک کوتاه : http://local.dlpirib.ir?26920a25131106

واژگان کلیدی